Jest wiosna: pora wybrać się na przegląd filcu

Czym w ogóle jest ściółka? Filc to warstwa martwej trawy zalegająca na trawniku. Dlaczego jest niepożądana i jak się jej pozbyć?

Na pewno zdarzyło Ci się zauważyć warstwą martwej trawy i innych resztek organicznych nagromadzoną na trawniku w okresie jesieni i zimy. To jest właśnie tzw. filc, którego nadmiar jest niepożądany i wymaga usunięcia.

Dlaczego nadmiar filcu jest niepożądany? Ponieważ utrudnia przedostawanie się wody i składników odżywczych do systemu korzeniowego. A zatem jeśli chcesz mieć zdrowy, gęsty i odporny trawnik, lepiej zwróć uwagę na warstwę filcu. Dobrą oznaką nadmiaru filcu jest gąbczastość trawnika przy stąpaniu po nim.

Najlepszą porą na usuwanie filcu jest wiosna, po fazie aktywnej wegetacji trawy i po kilkakrotnym jej skoszeniu. W przypadku traw ciepłolubnych będzie to późna wiosna, a w przypadku zimnolubnych największe korzyści daje trawie usuwanie filcu wczesną wiosną i wczesną jesienią.

Jak najlepiej pozbyć się nadmiaru filcu? Jeśli trawnik nie jest zbyt duży, w zupełności wystarczą zwykłe grabie.

Jednakże w przypadku większych trawników przyda się specjalna technologia usuwania filcu współpracująca z kosiarką X100: 40-calowy Thatcherator firmy John Deere. Jego 20 zębów skutecznie spulchnia glebę i usuwa filc, a w razie potrzeby można go dociążyć maksymalną wagą 45 kg. Jeśli dojazd do trawnika wymaga przejazdu przez miejsca utwardzone, doskonale sprawdzi się tryb drogowy Thatcheratora.