Zbierać czy nie zbierać

To prawda, że każdy lubi mieść idealnie oczyszczony, bujny trawnik bez żadnych liści czy gałązek. Ale czy taki trawnik jest zawsze najlepszy dla samej trawy?

Systemy zbierania skoszonej trawy są bardzo wygodne i efektywne. Skoszenie i uprzątnięcie trawnika za jednym razem może naprawdę dawać poczucie dobrze wykonanej roboty. Ale kosmetyka i wygoda to tylko jeden aspekt zbierania trawy.

A to dlatego, że ścięta trawa zawiera składniki odżywcze przydatne trawnikowi. Stanowi darmowy nawóz. Jeśli zatem stawiasz na estetyczny wygląd trawnika, bez liści, gałązek czy ściętej trawy, nie zapomnij o nawożeniu uzupełniającym składniki odżywcze, które usuwasz, zbierając ściętą trawę.

Z drugiej strony, jeśli Twój trawnik nie był koszony przez dłuższy czas, koszenie z wyrzutem bocznym lub mulczowaniem może prowadzić do powstawania filcu, kęp, chorób i potencjalnych przerzedzeń trawnika. W tej sytuacji zbieranie ściętej trawy jest właściwym rozwiązaniem. Im szybciej, tym lepiej.

A zatem, tak jak we wszystkim, najlepsze jest zachowanie rozsądnej równowagi. Koś częściej i po zakończeniu koszenia zostawiaj ściętą trawę na trawniku, przynajmniej od czasu do czasu. Na dłuższą metę pomoże to utrzymać zdrowie i bujność trawnika.