Praca z przyrodą

Portugalski raj

Quinta do Lago, leżące w Algarve w chronionym rezerwacie przyrody, jest azylem dla wielu różnych dzikich zwierząt, a także dla miłośników światowej klasy gry w golfa w cudownym otoczeniu.

Miejsce inne niż wszystkie

Quinta do Lago, leżące w samym sercu złotego trójkąta Algarve, od chwili swego powstania ponad czterdzieści lat temu znajduje się w awangardzie międzynarodowej gry w golfa. Obecnie trzy pola golfowe tego pięciogwiazdkowego, luksusowego kurortu należą do najlepszych w Europie i obejmują zmodernizowane Pole południowe – ulubione pole profesjonalistów European Tour, na którym już osiem razy odbyły się zawody Portuguese Open.

 • PAUL O’MAHONY

   

   

   

  Kierownik kurortu, Quinta do Lago

  “Jedną z unikalnych cech pobytu w Quinta do Lago jest praca na terenie parku narodowego.”

  Paul O’Mahony
TX 4X2
TX 4X2

Cenne zasoby

Na cudownym tle rezerwatu przyrody Ria Formosa – niedawno uznanego za jeden z siedmiu cudów przyrody Portugalii – golfiści na każdym poziomie zaawansowania mogą wybierać jedno z ambitnych środowisk pochodzących wprost z pocztówek. Zdaniem kierownika kurortu, Paula O’Mahony, utrzymanie doskonale wypielęgnowanego terenu wymaga uważnej i precyzyjnej gospodarki wodnej w regionie o niewielkich opadach, gdzie słońce świeci ponad 300 dni w roku.

“Zużycie wody planujemy na całkowicie racjonalnych podstawach. Nawadnianie prowadzimy na bazie faktycznych danych, a nie jedynie włączamy system nawadniania. Uruchamiamy go, kiedy spadnie poziom wilgoci.”

Nuno Fahinha

Odpowiedzialny i zrównoważony

Paul nieustannie zwracają uwagę na ilość wody pobieranej z gruntu w celu utrzymania nawierzchni do gry w nieskazitelnym stanie. Używają dedykowanego oprogramowania i systemu sond na trawnikach i całych polach do pomiaru faktycznego poziomu wilgoci w glebie. Co więcej, nawadniają jedynie, gdy jest to absolutnie niezbędne, a ponowne wykorzystanie wody z innych obszarów kurortu ma kluczowe znaczenie dla planowania.

“Długoterminowa strategia zakłada budowę obiektów, które przy pomocy różnych procesów pozwolą nam na recykling wody nadającej się do nawadniania pól golfowych, dzięki czemu nie będziemy musieli polegać na warstwach wodonośnych w gruncie.”

W kontakcie z przyrodą

Rezerwat przyrody Ria Formosa rozciąga się na odcinku 60 km wybrzeża Algarve. Jego unikalny ekosystem lagun słodkowodnych i morskich, słonych bagien, raf i wysp barierowych jest domem różnorodnych gatunków zwierząt i roślin. W obrębie pól golfowych Quinta do Lago (w których skład wchodzi także wiele ‘dołków z wodą’) dokłada się wszelkich starań w celu współpracy z władzami parku narodowego, a nawet miejscowymi ośrodkami rehabilitacji dzikiej przyrody.

“Wiele rannych zwierząt trafiających do ośrodka rehabilitacji adoptuje później Quinta do Lago, a następnie ponownie wprowadza je na nasze pola golfowe i do naturalnych, utworzonych przez nas siedlisk.”

1200
TX 4X2
2653B

Zrównoważona bioróżnorodność

Na całym terenie pól golfowych umieszczono hotele dla owadów oraz budki dla ptaków i nietoperzy. Jeziora służące do nawadniania pól golfowych stanowią rzecz jasna siedliska dla ryb, żab i różnych innych gatunków zwierząt. To także wchodzi w zakres obowiązków, ponieważ zdaniem Paula wszyscy kierownicy pól golfowych powinni przyczyniać się do tworzenia i poprawy siedlisk promujących bioróżnorodność.

“W ciągu wielu spędzonych tu lat udowodniliśmy, że potrafimy zwiększyć wolumen i populację takich rdzennnych gatunków w Algarve.”

TX 4X2

Wyżej i dalej

To wszystko wchodzi w zakres codziennych zadań Paula i jego 70-osobowego zespołu w tym najlepszym kompleksie golfowym. Szybko potwierdza jednak, że wsparcie rozbudowanej sieci dilerów ma istotne znaczenie dla utrzymania terenów na najwyższym poziomie. Wspomina o szybkiej odpowiedzi dilera na pilne zapotrzebowanie w Quinta do Lago, co naprawdę zmieniło czas otwarcia pola.”

“O 7 rano dostałem telefon od miejscowego dilera, który kazał mi się nie martwić i obiecał przyprowadzić większą liczbę ciągników’. To właśnie takie usługi naprawdę cementujące nasze stosunki odróżniają jedną markę od drugiej.”

Znajdź najbliższego dealera

Znajdź najbliższego dealera

Znajdź dealera John Deere