Ilmakuva Joensuun metsäkonetehtaasta

Fabryka maszyn leśnych

w fińskiej miejscowości Joensuu

Key flagW 1972 roku przedsiębiorstwo Rauma-Repola założyło w fińskim mieście Joensuu warsztat mechaniczny. Jedną z najważniejszych przewag konkurencyjnych regionu była, i nadal jest, dostępność wykwalifikowanej i zmotywowanej siły roboczej. Oprócz maszyn leśnych fabryka w Joensuu produkuje koparki, równiarki i kosiarki, ekrany oraz podajniki do sprzętu rozdrabniającego. Fabryka wykonuje również prace w ramach podwykonawstwa zlecanego przez inne zakłady Rauma-Repola.

Joensuun tehtaan tuotantolinjaa

Linia produkcyjna

Zdolność produkcyjna fabryki wynosi 8 maszyn dziennie, a od 1972 roku do roku 2022 wyprodukowano łącznie ponad 35 000 maszyn leśnych.

John Deere posiada bardzo szeroką wiedzę specjalistyczną w zakresie produkcji maszyn i sprzętu. Wiedzę tę w fabryce Joensuu wykorzystuje się również podczas planowania metod pracy. W fabryce w Joensuu kluczowe znaczenie dla wydajności oraz bezpieczeństwa pracy mają bezpieczeństwo, dokładne metody pracy i porządek.

Produkcję maszyn leśnych rozpoczęto od forwarderów w roku 1973. Początkowo roczna produkcja wahała się od kilkudziesięciu do nawet stu sztuk. Jeszcze dzisiaj legendarne modele Lokomo 909, 919 i 939 z lat 70. i 80. XX wieku wspomina się jako szczyt ówczesnej technologii maszyn leśnych.

Od 1995 roku w Joensuu produkuje się wyłącznie maszyny leśne. W latach 90. XX wieku maszyny leśne stały się znane pod nazwą Timberjack, co trwało do roku 2005, gdy nastąpiła zmiana marki na John Deere.

Od roku 2000 firma Deere zainwestowała w Finlandii około 370 mln €, z czego około 270 mln€ przeznaczono na rozwój produktów i handel detaliczny, zaś około 100 mln € na fabrykę. 

Forwarderom i harwesterom do drewna firmy John Deere przyznano prawo do używania symbolu Key Flag. Symbol ten oznacza, że produkt wytworzono w Finlandii. Jesteśmy dumni z ogromnego fińskiego zaangażowania i jakości. 

50 lat fabryki maszyn leśnych w Joensuu

W roku 1970 firma Rauma-Repola przejęła spółkę Oy Lokomo Ab. Fabrykę spółki Oy Lokomo Ab założono w Joensuu w roku 1972, zaś produkcję rozpoczęła 12 września 1972 roku. Na początku fabryka wykonywała prace zlecone przez pozostałe zakłady Rauma-Repola.

 • Lokomo 909

  1973

  Wykonano pierwsze forwardery 909 w fabryce Oy Lokomo Ab w Joensuu.

 • Ösa AB

  1982

  Rauma-Repola dokonuje przejęcia spółki Ösa AB, szwedzkiego producenta maszyn leśnych.

 • Lokomo Forest Oy

  1983

  Rauma-Repola dokonuje przejęcia spółki Bruun Systems AB, szwedzkiego producenta maszyn leśnych. W tym samym roku w ramach branży Lokomo firmy Rauma-Repola powstaje grupa producentów maszyn leśnych. Spółka otrzymuje nazwę Lokomo Forest Oy.

 • Kockums 850

  1984

  Rauma-Repola dokonuje przejęcia spółki Kockums Industri AB, szwedzkiego producenta maszyn leśnych.

 • FMG 910

  1987

  Spółka zmienia nazwę na FMG Lokomo Forest Oy (Forest Machine Group firmy Rauma-Repola). Fabryka w Joensuu wyprodukowała 1000 maszyn leśnych. Produkcja harwesterów kołowych do drewna koncentruje się w szwedzkiej miejscowości Filipstad.

 • FMG Timberjack

  1991

  Rauma-Repola dokonuje przejęcia spółki Timberjack, producenta maszyn leśnych z Kanady, w roku 1989. W roku 1991 następuje fuzja spółek Yhtyneet Paperitehtaat i Rauma-Repola. Rauma Oy jest podmiotem zależnym spółki Repola Oy, która dokonała cesji, w ramach której połączono branżę metalurgiczną i maszynową spółki. Spółka produkująca maszyny leśne zmienia nazwę na FMG Timberjack Oy.

 • Timberjack-donkey

  1994

  Spółka zmienia nazwę na Timberjack Oy.

 • Koncepcja maszyny kroczącej Plusjack

  1999

  Repola dokonuje fuzji ze spółką Valmet, a nowa spółka Metso podejmuje decyzję o inwestycjach w działalność w sektorze maszyn leśnych Fabryka w Joensuu otrzymuje certyfikat środowiskowy ISO 14001.

 • Logo John Deere

  2000

  Deere & Company dokonuje przejęcia działalności maszyn leśnych. Spółka zmienia nazwę na Timberjack Oy, spółkę John Deere Company.

 • Harwestery Timberjack w rzędzie

  2003

  Produkcja harwestera kołowego do drewna powraca do Joensuu.

 • John Deere 1270D

  2005

  Spółka zmienia nazwę na John Deere Forestry Oy, a jej znakiem towarowym staje się znak John Deere.

 • Fabryka maszyn leśnych w Joensuu i GreenPark

  2015

  Obok fabryki pojawia się park dostawcy GreenPark. Wszystkie magazyny skupiają się na terenie obiektów GreenPark, następuje ulepszenie logistyki wewnętrznej. Fabryka w Joensuu wyprodukowała 25 000 maszyn leśnych.

 • Linia przepływu w fabryce maszyn leśnych Joensuu

  2020

  Deere & Company inwestuje 15 milionów w zwiększenie zdolności produkcyjnych w fabryce w Joensuu. Fabryka wyprodukowała 32 000 maszyn leśnych.

 • Spawacz Jarkko Tuononen sprawdza trajektorię robota spawalniczego.

  2022

  50. rocznica istnienia fabryki w Joensuu Ukończono rozbudowę zakładów produkcyjnych. Fabryka wyprodukowała 35 000 maszyn leśnych.

 

 

Forwarder 1510G firmy John Deere służy do przenoszenia pni w lesie

Nasze środowisko

Od 1 lutego 2020 roku każda maszyna leśna John Deere produkowana w Finlandii jest wytwarzana w 100% przy użyciu energii odnawialnej.