AKTUALNOŚCI I INFORMACJE   21 GRUDNIA 2021

John Deere przejmuje większość udziałów w Kreisel Electric – firmie produkującej zaawansowane akumulatory

John Deere to Acquire Majority Ownership in Advanced Battery Company Kreisel Electric

Zapewni to firmie pionową integrację, niezbędną do wydajnego projektowania pojazdów i układów napędowych w oparciu o udoskonaloną technologię akumulatorów chłodzonych zanurzeniowo o dużej gęstości energii. John Deere wykorzysta technologię ładowania buforowego akumulatorem Kreisel do rozbudowy infrastruktury służącej do obsługi globalnych klientów. Dzięki temu John Deere będzie mógł realizować cele dotyczące elektryfikacji i zrównoważonego rozwoju.

Firma Deere & Company podpisała ostateczną umowę nabycia większościowych udziałów w Kreisel Electric S.A. Kreisel jest dostawcą technologii akumulatorów z siedzibą w Rainbach im Mühlkreis w Austrii. Firma opracowuje moduły akumulatorów elektrycznych o dużej gęstości energii i wysokiej trwałości, a także klasyczne akumulatory. Ponadto Kreisel opracował także platformę do ładowania (CHIMERO), która wykorzystuje tę opatentowaną technologię.

Od 2014 roku Kreisel jest wiodącym innowatorem skoncentrowanym na rozwoju chłodzonych zanurzeniowo modułów akumulatorów elektrycznych zapewniających wysoką wydajność, także poza drogami publicznymi. Firma ma zróżnicowaną ofertę technologii i infrastruktury ładowania buforowego akumulatorami, a obecnie obsługuje globalną bazę klientów na wielu rynkach, m.in. samochodów dostawczych, terenowych, transportu morskiego, e-motorsportu i innych.

John Deere dostrzega rosnący popyt na akumulatory jako napędu samodzielnego lub elementu systemu hybrydowego pojazdów. Produkty z portfolio Deere, takie jak sprzęt do murawy, kompaktowe ciągniki użytkowe, małe ciągniki, kompaktowe konstrukcje i sprzęt do budowy dróg mogą polegać na akumulatorach jako głównym źródle zasilania. Deere zamierza kontynuować inwestowanie w rozwój technologii i pracować na rzecz zeroemisyjnych systemów napędowych. 

Inwestycja w Kreisel Electric pozwoli John Deere na pionową integrację w projektowaniu pojazdów i układów napędowych, dzięki wykorzystaniu zestawów akumulatorów o dużej gęstości energii, podczas gdy użycie technologii ładowania Kreisel posłuży do budowy wymaganej infrastruktury dla klienta.

– Technologia akumulatorów Kreisel może być stosowana w szerokim portfolio produktów marki John Deere, a doświadczenie rynkowe Kreisel przyniesie korzyści Deere w miarę rozbudowywania oferty akumulatorowych pojazdów elektrycznych. Deere zapewni fachową wiedzę o globalnym zasięgu oraz finansowanie, które umożliwi Kreisel dalszy rozwój na najważniejszych rynkach. – komentuje Piere Guyot, starszy wiceprezes Zarządu John Deere Power Systems. – To okazja do zainwestowania w firmę z unikalną technologią, zaprojektowaną z myślą o wymagających warunkach, w jakich funkcjonują klienci John Deere.

– Dodatkowo budowanie zelektryfikowanego portfolio jest kluczowe w realizacji jednego z celów firmy, czyli dążenia do zrównoważonego rozwoju poprzez wprowadzanie nowych technologii, które będą miały mniej negatywny wpływ na środowisko. Oferowane przez John Deere produkty będą nastawione na napędy o zerowej emisji, przy jednoczesnym dążeniu do zwiększenia wydajności i efektywności naszych klientów – dodaje Guyot

Kreisel Electric zachowa swoich pracowników, markę i znak towarowy. Nadal będzie działać w obecnej lokalizacji w Austrii, aby dalej rozwijać bazę klientów. Firma została założona przez braci Johanna, Markusa i Philippa Kreiselów i zatrudnia około 160 pełnoetatowych pracowników.

– Zespół Kreisel oczekuje na rozszerzenie swojej podstawowej działalności, wykorzystując kanały Deere’a w celu przyspieszenia przyjęcia akumulatorowych pojazdów elektrycznych oraz stacji ładowania, a także na współpracę z zespołami projektantów pojazdów John Deere, która przyczyni się do rozwoju produktów – komentuje Markus Kreisel, który pełni funkcję Dyrektora Zarządzającego wraz z braćmi w Kreisel Electric.

Transakcja wymaga ostatecznej zgody organu regulacyjnego w Austrii, a jej domknięcie ma nastąpić za około 60 dni. Dane finansowe nie są ujawniane.