AKTUALNOŚCI I INFORMACJE   13 CZERWCA 2022

John Deere świętuje 75-lecie kombajnów samojezdnych

75 lat kombajnów

Rozwój kombajnu samojezdnego fundamentalnie zmienił rolnictwo. Kombajny John Deere zbierają ponad połowę całego ziarna na świecie. Historia sukcesu kombajnów, od modelu 55 po serię X, to historia innowacji technicznych.

W 1947 roku firma John Deere wprowadziła na rynek model 55 — pierwszy samobieżny kombajn zbożowy, który jest uważany za prekursora dzisiejszych kombajnów. Była to odpowiedź na postępującą mechanizację rolnictwa. W kolejnych latach zespół John Deere skupił się przede wszystkim na maszynach samopoziomujących, takich jak kombajny 55H, które były w stanie osiągnąć najlepsze wyniki młócenia nawet w trudnym terenie. Z czasem kombajny ewoluowały, aby pomóc rolnikom w szybszym i wydajniejszym zbieraniu plonów.

Na przełomie wieków coraz większą uwagę zaczęto zwracać na układy prowadzenia, którymi firma John Deere zajmowała się od samego początku. Już w 1999 r. firma umożliwiła równoległe prowadzenie maszyny za pomocą wyświetlacza Greenstar 1. Zaledwie trzy lata później wprowadzono system AutoTracTM i pierwszą generację odbiornika StarFireTM, które jako pierwsze oferowały operatorom kombajnów prowadzenie bez użycia rąk. Wraz z wprowadzeniem modułu telematyki (MTG), również w 2002 roku, firma John Deere utorowała drogę rolnikom i usługodawcom do prowadzenia bardziej precyzyjnych zbiorów.

Ten szybki rozwój doprowadził do powstania dzisiejszych modeli serii T, S i X, które umożliwiają rolnikom i usługodawcom wykorzystanie danych dotyczących wydajności i położenia maszyny, dostarczanych w czasie rzeczywistym, do zdalnego monitorowania i analizy zbiorów.

Więcej informacji na temat historii kombajnów John Deere można znaleźć na stronie głównej: https://www.deere.pl/pl/campaigns/kombajny-75-lat/