Dotychczasowi liderzy

Portret Johna Deere

John Deere

Założyciel i prezes

1837–1886

Historia Johna Deere'a, który stworzył pierwszy dobrze przyjęty przez użytkowników samooczyszczający się pług stalowy, stanowi część historii osadnictwa i rozwoju stanów położonych na Środkowym Zachodzie USA.

John Deere urodził się w Rutland, w stanie Vermont, 7 lutego 1804 roku. Był trzecim synem Williama Rinolda Deere'a i Sarah Yates Deere. W roku 1805 rodzina przeprowadziła się do Middlebury, w stanie Vermont, gdzie William zajmował się handlem materiałami krawieckimi. William Rinold Deere w 1808 roku wyruszył w podróż do Anglii, w nadziei uzyskania praw do spadku i poprawienia sytuacji materialnej swojej rodziny. Nigdy więcej już o nim nie słyszano. Przypuszcza się, że umarł podczas rejsu.

Ponieważ matka Johna Deere'a dysponowała bardzo niewielkimi środkami, jego edukacja była prawdopodobnie ograniczona wyłącznie do programu szkół powszechnych w Vermont. Mając 17 lat, zatrudnił się jako czeladnik i zaczął uczyć się zawodu kowala. Pracował tak w wielu miejscach w stanie Vermont.

W 1836 roku pogarszająca się sytuacja ekonomiczna w stanie Vermont zmusiła Johna Deere'a do samotnego wyjazdu do Grand Detour w stanie Illinois, gdzie mógłby na nowo podjąć pracę i zapewnić byt swojej świeżo założonej rodzinie. Jego pomysłowość i pracowitość zostały szybko docenione przez klientów.

Pionierzy zakładający nowe farmy na prerii toczyli wtedy ciężką walkę, ponieważ zwarta i lepka gleba niełatwo poddawała się odlewanym pługom, przystosowanym do lekkich piaszczystych gleb Nowej Anglii. John Deere był przekonany, że odpowiednio wyprofilowany i wygładzony pług mógłby się samodzielnie oczyszczać przy podcinaniu skib. W 1837 roku stworzył taki pług, używając ostrza złamanej piły.

Do 1841 roku John Deere produkował rocznie już 100 takich pługów. W 1843 wszedł w spółkę z Leonardem Andrusem, aby móc zwiększyć produkcję pługów w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie.

Jednak w roku 1848 John Deere rozwiązał spółkę z Andrusem i przeniósł firmę do Moline w stanie Illinois. Zaletami nowego miejsca były możliwość wykorzystania siły wodnej, dostęp do węgla i koszty transportu niższe niż w Grand Detour. W 1850 roku firma wyprodukowała około 1600 pługów, a niedługo później zaczęła produkować inne narzędzia dla rolników.

W roku 1858 John Deere przekazał zarządzanie firmą swojemu synowi, Charlesowi, który piastował stanowisko wiceprezesa. John Deere zachował tytuł prezesa firmy, ale znacznie bardziej angażował się w działalność obywatelską i polityczną.

Przez cały okres swojej kariery zawodowej w Moline John Deere aktywnie uczestniczył w życiu publicznym. Był m.in. założycielem i prezesem banku National Bank of Moline, aktywnym członkiem Pierwszego Kościoła Kongregacyjnego i przez dwa lata piastował stanowisko burmistrza.

John Deere zmarł 17 maja 1886 roku w swoim domu w Moline.

Deere & Company (NYSE: DE) to światowy lider oferujący zaawansowane produkty i usługi. Firma wspiera działalność swoich klientów, zajmujących się uprawą ziemi, pielęgnacją zieleni, gospodarką leśną oraz budownictwem. Działania te mają na celu sprostanie dramatycznie rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na żywność, paliwo, dach nad głową i infrastrukturę. Od 1837 roku firma John Deere dostarcza innowacyjne produkty najwyższej jakości, tworzone w oparciu o tradycję integralności. Więcej informacji o firmie John Deere można znaleźć na naszej stronie internetowej www.JohnDeere.com.