Dotychczasowi liderzy

Portret Roberta Lane'a

Robert W. Lane

Prezes i dyrektor generalny

2000–2009

Robert W. Lane opuścił stanowisko przewodniczącego zarządu firmy Deere & Company w lutym 2010 roku, odchodząc na emeryturę. Zarządowi firmy przewodniczył od sierpnia 2000 roku, kiedy zastąpił Hansa W. Becherera, który odszedł wtedy na emeryturę. Robert W. Lane, sprawował również funkcję dyrektora generalnego firmy John Deere w latach 2000–2009. Zastąpił go Samuel R. Allen, który objął stanowiska dyrektora generalnego i prezesa zarządu.

Robert W. Lane rozpoczął pracę w firmie John Deere w 1982 roku, po wcześniejszej karierze w globalnym sektorze bankowym. Zarządzał różnymi operacjami w dziale Worldwide Construction Equipment, a następnie pracował na stanowisku prezesa i dyrektora ds. operacyjnych Deere Credit, Inc. W 1992 roku rozpoczął pracę w dziale Worldwide Agricultural Equipment, w którym na stanowisku starszego wiceprezesa zarządzał działalnością związaną z maszynami na terenie Ameryki Łacińskiej, Australii, Dalekiego Wschodu i Afryki Południowej.

W 1996 roku Robert W. Lane objął stanowisko dyrektora finansowego, a dwa lata później przeniósł się do Niemiec, gdzie pracując jako dyrektor zarządzający kierował działalnością związaną z maszynami rolniczymi firmy John Deere na obszarze Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu, Indii i byłego Związku Radzieckiego. Do Stanów Zjednoczonych powrócił w 1999 roku jako prezes działu Worldwide Agricultural Equipment, a następnie został wybrany na stanowisko prezesa i dyrektora generalnego Deere & Company.

Pod kierownictwem Roberta W. Lane'a przez pięć kolejnych lat dochód netto firmy Deere & Company osiągał najwyższe poziomy w historii, przekraczając w 2008 roku 2 miliardy USD. W latach 2000–2008 przychody firmy wzrosły ponad dwukrotnie.

To Lane wdrożył model SVA, który pomógł firmie osiągnąć bardzo wysoki poziom efektywności w zakresie zasobów i zwrotu z inwestycji. Dzięki jego zaangażowaniu w globalny rozwój firmy poczynione zostały ogromne inwestycje w wielu krajach świata, przede wszystkim w Brazylii, Indiach i Chinach. Zakłady firmy zostały przebudowane i zmodernizowane, a jednocześnie znacznie rozbudowano i unowocześniono sieć dealerów firmy John Deere, aby móc sprostać coraz bardziej złożonym potrzebom klientów.

Chcąc przyciągnąć i zatrzymać w firmie najbardziej utalentowanych pracowników z całego świata, Robert W. Lane kładł ogromny nacisk na system zarządzania efektywnością firmy, proces szkolenia i rozwoju liderów oraz umacnianie globalnego zespołu pracowników.

Obecnie jest członkiem rad nadzorczych BMW AG, General Electric Company, Northern Trust Corporation i Verizon Communications Inc. oraz członkiem zarządu University of Chicago. Jest honorowym dyrektorem Lincoln Park Zoo w Chicago, dyrektorem krajowym Lyric Opera of Chicago i członkiem Council on Foreign Relations z siedzibą w Nowym Jorku.

Urodzony w Waszyngtonie w roku 1949 Robert W. Lane ukończył z wyróżnieniem Wheaton College w Illinois (1972) i zdobył tytuł naukowy magistra zarządzania (MBA) w University of Chicago Graduate School of Business (1974). Robert W. Lane i jego żona Patricia mają troje dorosłych już dzieci i mieszkają w Chicago w stanie Illinois.

Deere & Company (NYSE: DE) to światowy lider oferujący zaawansowane produkty i usługi. Firma wspiera działalność swoich klientów, zajmujących się uprawą ziemi, pielęgnacją zieleni, gospodarką leśną oraz budownictwem. Działania te mają na celu sprostanie dramatycznie rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na żywność, paliwo, dach nad głową i infrastrukturę. Od 1837 roku firma John Deere dostarcza innowacyjne produkty najwyższej jakości, tworzone w oparciu o tradycję integralności. Więcej informacji o firmie John Deere można znaleźć na naszej stronie internetowej www.JohnDeere.com.