Naturalny środek przeciw chwastom

Ściółkowanie daje wiele korzyści. Oprócz powstrzymywania wzrostu chwastów, utrzymuje wilgotność gleby, poprawia jest stan i żyzność oraz ogólnie poprawia wygląd ogrodu.

Ściółkowanie polega na pokrywaniu gleby grządek naturalnym materiałem, takim jak skrawki kory. Ta metoda ogrodnictwa organicznego chroni glebę i użyźnia ją.

Wiatr, zła pogoda, susza: gleba grządek jest narażona na szereg czynników zewnętrznych. W związku z tym przydatne jest zapewnienie jej warstwy ochronnej w postaci tzw. ściółki. Ogrodnicy zaczerpnęli tę zasadę z samej przyrody — przecież całkowicie odkryta gleba praktycznie w przyrodzie nie występuje. Gleba jest zazwyczaj naturalnie pokryta liśćmi, połamanymi gałęziami, martwymi roślinami czy warstwą próchniczą. Przy prawidłowym ściółkowaniu gleba zachowuje wilgoć, wiatr jej nie wysusza, a woda nie paruje zbyt szybko. Z kolei deszczówka jest wchłaniana przez glebę i nie wymywa jej. Ta warstwa ochronna pełni także rolę pierzyny chroniącej przed zimnem, a zatem przyspieszającej wzrost roślin i zapobiegającej zachwaszczeniu. W przypadku roślin owocowych i warzywnych, które są szczególnie ciepłolubne, ściółka może nawet zwiększyć plon.

Mali pomocnicy w postaci robaków, bakterii i drobnoustrojów spulchniają glebę pod warstwą ściółki oraz rozkładają nawóz organiczny w postaci ściętej trawy i innych roślin, dostarczając glebie składników odżywczych i zwiększając grubość warstwy próchniczej. Szybko przekonasz się, że dobrze obłożona ściółką grządka wymaga mniej podlewania i ręcznego spulchniania gleby.

Za pomocą praktycznej przyczepy dostępnej do kosiarki X100 możesz szybko i wygodnie przewozić większe ilości ściółki bezpośrednio na grządki.