Twój ogród: kwitnący przez cały sezon

Przy odrobinie wiedzy i planowania możesz w swoim ogrodzie mieć piękne kwiaty od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Sprawdźmy, jak to osiągnąć.

Zdarzyło Ci się kiedyś coś takiego? Z nastaniem wiosny wybierasz się do centrum ogrodniczego i kupujesz wszystkie te pięknie kwitnące rośliny, które przyciągnęły Twoją uwagę, z silnym postanowieniem przemiany ogrodu na lato w prawdziwy raj. Sadzisz je w ogrodzie i wszystko wygląda wręcz baśniowo. Przez chwilę. Po zaledwie kilku miesiącach już nic nie kwitnie, a Twój uroczy ogród wygląda ponuro.

Możesz tego uniknąć. Zamiast kupować pod wpływem impulsu, wcześniej porozmawiaj ze specjalistami z lokalnego centrum ogrodniczego. Gdy przedstawisz im warunki panujące w Twoim ogrodzie, będą w stanie dokładnie doradzić, co warto zasadzić, aby ogród stale był dostatecznie barwny.

Najlepiej podejść do sprawy metodycznie, opracowując szczegółowy plan, aby dobrać właściwą kombinację roślin z wszystkich następujących kategorii: rośliny nisko-, średnio i wysokopienne, utrzymujące bujne listowie przez cały sezon oraz kwitnące wiosną, wczesnym latem, w środku lata, późnym latem i jesienią. Aby ograniczyć koszty, zwiększyć trwałość i uprościć pielęgnację, staraj się wybierać głównie rośliny wieloletnie zamiast jednorocznych.

Twórz skupiska roślin, które będą kwitnąć jednocześnie w tym samym, Twoim ulubionym kolorze. Na przykład można stworzyć jedno skupisko roślin kwitnących w czerwcu, takich jak piwonia, kosaciec syberyjski i ostróżka po jednej stronie grządki kwiatowej, i drugie — także roślin kwitnących w czerwcu — po drugiej stronie. Pozostałą część grządki mogą zajmować rośliny zielonolistne kwitnące jednocześnie w późniejszym okresie. Zbyt duża liczba roślin kwitnących w różnych kolorach w całym ogrodzie może wywołać oczopląs. Natomiast takie rozwiązanie pozwala skupić wzrok na pięknie kwitnących roślinach.

W miarę możliwości staraj się wszystko kupić i zasadzić na wiosnę. Rozmieszczenie roślin zależy od Ciebie — użyj wyobraźni i trochę poeksperymentuj: po prostu rozstawiaj rośliny w pojemnikach w różnych miejscach, aż do uzyskania pożądanego efektu. Wysokie, średnie i niskie tyczki oraz kolorowe chorągiewki pomogą zasymulować wysokość i porę kwitnięcia, ponieważ wiele roślin będzie dopiero rosnąć. Jeśli masz ochotę, zasadź rośliny naprawdę gęsto. W ten sposób uzyskasz najwięcej kwiecia na metr kwadratowy ogrodu, zredukujesz zachwaszczenie i utrudnisz rozprzestrzenianie się roślin mających tendencję do rozrostu, ograniczając zabiegi pielęgnacyjne.

Oto cała recepta: Poświęć nieco czasu na planowanie, a potem po prostu zrealizuj plan, dobrze się przy tym bawiąc i nie przesadzając z perfekcjonizmem. Staraj się czerpać przyjemność z całego procesu, a efekty dadzą Ci mnóstwo satysfakcji.