Złota zasada koszenia

Jeśli mielibyśmy wskazać jedną zasadę, której należy przestrzegać przy koszeniu trawy, byłaby to właśnie ta zasada: jednorazowo ścinać nie więcej niż 1/3 źdźbła trawy.

Jeśli chcesz mieść prostą i łatwą do zapamiętania zasadę koszenia, to trzymaj się tej: w jednym koszeniu staraj się nie usuwać więcej niż jedna trzecia obecnej tkanki listnej. Oto co na ten temat mówią eksperci:

"Im niższy trawnik, tym częściej trzeba kosić, aby utrzymać żądaną wysokość bez usuwania więcej niż jedna trzecia rośliny" — mówi Peter Landschoot, specjalista ds. pielęgnacji trawników ze stanu Pensylwania. Zauważa, że niższy trawnik często łatwiej ulega zachwaszczeniu, ponieważ piętro nie jest dostatecznie grube. W efekcie więcej światła dociera do gleby i nasiona chwastów mogą kiełkować.

Jeśli stale pozwala się trawie rosnąć wysoko, a potem gwałtownie kosi się ją, jest to dla niej nadmiernym obciążeniem. W efekcie trawa pochłania składniki odżywcze z systemu korzeniowego, osłabiając korzenie i ostatecznie skutkując przerzedzeniem i złym stanem trawnika — tak twierdzi Clint Waltz, specjalista ds. pielęgnacji trawników z uniwersytetu stanu Georgia.