AKTUALNOŚCI I INFORMACJE   26 SIERPNIA 2022

Oświadczenie John Deere

oswiadczenie John Deere

 

Od wczoraj, tj. 25.08.2022 w mediach ukazują się publikacje dotyczące uroczystego przekazania ciągnika marki John Deere przez jednego z dealerów - firmę Wanicki Agro - podczas prywatnego wydarzenia, w którym uczestniczył nabywca maszyny.

W związku z tym, że w licznych publikacjach pojawiają się nieścisłości i wątpliwości, postanowiliśmy odnieść się do nich w tym oświadczeniu.

 

Nie angażujemy się w działania polityczne

 

Od ponad 20 lat działania w Polsce John Deere Polska nie angażuje się z działania polityczne, a w szczególności udział w kampaniach wyborczych i występy w reklamach wyborczych. Nie współpracowaliśmy, nie współpracujemy i nie będziemy współpracować z przedstawicielami żadnej partii politycznej.

Budząca wątpliwości obecność maszyn marki John Deere w filmach wyborczych polityków wielu opcji wynika najczęściej z decyzji ich posiadaczy - rolników, którzy mają prawo do wykorzystywania zakupionego przez siebie sprzętu według swojego uznania. Jako importer maszyn nie mamy wpływu na ich decyzje.

Zjawisko to dotyczy też innych producentów maszyn rolniczych. Rolnicy to pasjonaci, dumni ze swojej pracy, swoich gospodarstw i posiadanych maszyn. Nie dziwi zatem, że z chęcią prezentują je w materiałach video, w których biorą udział. W Internecie można bez trudu znaleźć wiele filmów, w tym wyborczych, w których rolnicy prezentują całą gamę marek maszyn wykorzystywanych w codziennej pracy. Charakterystyczny wygląd maszyn konkretnej marki i dobrze widoczne na filmach logo danego producenta lub dealera, nie oznaczają, iż marka angażuje się w działalność polityczną.

 

Stawiamy na etyczny marketing

 

John Deere Polska jest importerem sprzętu marki John Deere, który następnie kupowany jest przez dealerów. To właśnie dealerzy prowadzą działania sprzedażowe i promocyjne na swoich terenach odpowiedzialności i dbają o obsługę posprzedażową klienta. W tym konkretnym przypadku w organizację uroczystego przekazania maszyny zaangażowała się jako jej sprzedawca firma Wanicki Agro.

Warto podkreślić, że uroczyste przekazanie sprzętu jest praktyką promocyjną, która jest często stosowana przez większość firm oferujących maszyny dla rolnictwa. Nowa, nowoczesna i często kosztowna maszyna, to znacząca inwestycja. Jej dostarczenie do gospodarstwa to ważny moment dla rolnika. Dlatego uroczyste przekazanie jest zazwyczaj dobrze odbierane.

Rozumiemy, że w tym konkretnym przypadku jest inaczej. Kontrowersje wzbudza funkcja publiczna jaką pełni brat właściciela nowo zakupionego sprzętu. Będziemy rozmawiać o tym z dealerem, zbadamy kontekst sprawy i razem wyciągniemy konstruktywne wnioski.  Chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że nie współpracowaliśmy, nie współpracujemy i nie będziemy współpracować z przedstawicielami żadnej partii politycznej.

 

Działamy zgodnie z prawem

 

W publikacjach medialnych pojawiły się również zarzuty dotyczące przetargów publicznych. Media informują o kilku, w których wygrała oferta jednego z naszych dealerów.

Dealerzy John Deere w Polsce biorą udział w przetargach publicznych na takich samych zasadach, jak wszyscy inni dostawcy maszyn rolniczych.  Informacje o przetargach, ich warunkach i wynikach są publiczne. Każdy może je sprawdzić na podstawie publicznie dostępnych i wiarygodnych źródeł.  Warto też zwrócić uwagę na to, że każdy przetarg jest na bieżąco kontrolowany przez konkurujących ze sobą uczestników, media, opinię publiczną oraz powołane do tego organy państwa.