AKTUALNOŚCI I INFORMACJE   8 STYCZNIA 2024

John Deere liderem sprzedaży ciągników powyżej 150KM w 2023 roku – sukces rolnictwa precyzyjnego

dni otwarte 2023

John Deere znalazł się na pierwszym miejscu sprzedaży na rynku ciągników powyżej 150KM, kończąc rok kalendarzowy z imponującym wynikiem 31,1% w skali całego rynku. Efekty sprzedaży maszyn marki po raz kolejny potwierdziły, że John Deere cieszy się zaufaniem rolników. Rozwiązania John Deere są też gwarantem bezpieczeństwa i komfortu operatorów: 100% zamówień na ciągniki z serii 6R obejmowały maszyny z amortyzacją kabiny, a w przypadku serii 6M już 97% maszyn jest wyposażonych w tę amortyzację. Ponadto ciągniki 9RX oraz 9R pojawiły się po raz pierwszy w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

 

John Deere na pierwszym miejscu rynku ciągników powyżej 150KM

Jak podaje Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych*, w roku 2023 zarejestrowanych zostało w sumie 10300 ciągników, co jest spadkiem w stosunku do roku poprzedniego o 1443. Natomiast rynek ciągników powyżej 150KM wzrósł o 114 sztuk uzyskując poziom 3228 maszyn. Korzystne wyniki w tym segmencie rynku odnotował John Deere – marka znalazła się na pierwszym miejscu w obszarze ciągników i kończy rok z imponującym wynikiem 31,1 % sprzedaży. Te wyniki po raz kolejny potwierdzają, że John Deere cieszy się zaufaniem rolników w całym kraju.

– Osiągnęliśmy wynik 31,10% udziałów rynkowych. To oznacza, że wyprzedzamy w tym konkretnym segmencie pozostałe koncerny zajmujące się produkcją i dostarczaniem  ciągników. To dla nas bardzo ważne osiągnięcie: pokazuje nie tylko ogólny popyt na nasze maszyny, ale także jest odzwierciedleniem ogromnego zaufania, jakie pokładają rolnicy w Dealerach John Deere – mówi Bartosz Białas z John Deere Polska.

Miniony rok był okresem, w którym rynki na całym świecie – nie wykluczając rolnictwa – próbowały poradzić sobie z reperkusjami po pandemii, wciąż trwającą inflacją i wojną za naszą wschodnią granicą. Przy tak niepewnych uwarunkowaniach ekonomicznych, klienci szukają bezpieczeństwa w lokacie kapitału i oczekują aktywnej postawy Dealera. Maszyny John Deere utrzymują wysoką wartość rezydualną oraz są gotowe na rozwiązania rolnictwa przyszłości.

Wyniki, potwierdzają, że operatorzy potrzebują maszyn wysokiej jakości, na których można polegać w każdych warunkach, a inwestycja w nie zwróci się z nawiązką.

Rolnicy stawiają na bezpieczeństwo i komfort z John Deere

Bezpieczeństwo to priorytet zarówno dla rolników, jak i marek, które są liderami rynku. W roku 2023 John Deere odnotował wysokie wyniki sprzedaży maszyn gwarantujących zarówno pełne bezpieczeństwo podczas pracy, jak i wygodę. Długie przebywanie w kabinie bez odpowiednich warunków przekłada się w sposób oczywisty na komfort pracy operatora, a pośrednio również na bezpieczeństwo.

W serii ciągników 6R 100% zamówień obejmowało maszyny z amortyzacją kabiny. Rolnicy wprost zaznaczają, że po wypróbowaniu kabiny z amortyzacją nie chcą wracać do kabin, które jej nie mają. Już w serii 6R kabiny gwarantują operatorowi pełną wygodę pracy: regulowane siedzenie, odpowiednią przestrzeń, możliwość wyboru skórzanego obicia, nowoczesne wyświetlacze, poprawioną widoczność, elektroniczny joystick oraz nowy wyświetlacz G5 zapewniający AutoTrac, sterowanie sekcjami i zmienne dawkowanie w standardzie. Z kolei w serii 7R, 8R operatorzy mogą liczyć na siedzisko z aktywnym tłumieniem drgań, masażem, elektronicznym elementom sterującym, obrotem o 65° jak i oczywiście o 35% większy wyświetlacz G5Plus.

Amortyzacja jest dostępna także w serii 6M – w roku 2023 aż 97% ciągników 6M zostało wyposażonych w amortyzację kabiny. Co więcej, 36% ciągników z tej serii zostało wyposażonych fabrycznie w pakiet przygotowania do prowadzenia automatycznego. 51% zamówień na te ciągniki w minionym roku obejmowało maszyny fabrycznie wyposażone w przedni podnośnik. Bestselerem okazał się ponownie model 6155M, który został zarejestrowany w liczbie 253 sztuk. Jest to najlepszy wynik na rynku! Wartym odnotowania jest również fakt, że drugim najpopularniejszym ciągnikiem w Polsce w 2023 roku został John Deere 6195M.

AutoPowr z rosnącym zainteresowaniem wśród rolników

AutoPowr to przekładnia bezstopniowa. Zapewnia bezstopniową regulację prędkości oraz stałe przekazywanie mocy przy prędkościach od 50 m/h do 50 km/h. Jej szczególną zaletą jest automatyczne reagowanie na zmieniające się obciążenie. W serii 8 dostępna jest także jeszcze nowsza jej wersja, eAutoPowr.

– W roku 2023 pojawiły się już trzy eAutoPowr w Polsce. Zamiast hydrostatu zainstalowano tu moduły elektryczne. W nadchodzącym roku w naszym kraju pojawią się kolejne przekładnie z generatorami elektrycznymi. Popularność AutoPowr rośnie: posiada go 84% ciągników z serii 6R, a w serii 7R już 48% w 2023 roku miało bezstopniową przekładnię. Widzimy tu tendencję rozwojową i niesłabnący trend ku tak potrzebnej rolnictwu optymalizacji i automatyzacji pracy – dodaje Bartosz Białas z John Deere Polska.

AutoPowr jest dostępne w serii 8R/RT/RX, która wciąż zyskiwała na popularności w Polsce w ostatnich dwunastu miesiącach. Około 20% maszyn zakupionych w ramach tej serii to nowoczesne ciągniki 8RX, a od początku jej sprzedaży w Polsce znajduje się już ponad 30 takich ciągników.

Rolnictwo precyzyjne kluczem na nadchodzące lata.

Nowe wyświetlacze G5Plus. To flagowe rozwiązanie marki z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Nowa rodzina wyświetlaczy G5 oferuje rozdzielczość Full HD, dodatkową pamięć oraz większą moc obliczeniową. Zaawansowany technologicznie model wyświetlacza jest dostępny w dwóch wersjach przenośnych – co ważne, są one kompatybilne ze sprzętem innych marek. Dzięki większej przekątnej, nowy wyświetlacz G5Plus zapewnia o 33% więcej miejsca na mapy i informacje, co bezpośrednio przekłada się na komfort oraz jakość pracy operatora. Jest też wyposażony w system automatyki prowadzenia AutoTrac™. Stała licencja na AutoTrac™ oraz na kontrolę sekcji to zasadnicze elementy w wyświetlaczach G5Plus™, a te są już standardem w ciągnikach serii 6R 6-cylindrowych oraz serii 7R, 8 i 9.

Wyniki jasno pokazują, że polscy rolnicy są zainteresowani sprzętem najnowszej generacji oraz maszynami, które zapewnią im dobry start w rolnictwo precyzyjne, czy też pomogą utrzymać się na osiągniętym już wcześniej wysokim poziomie pracy. John Deere pozostaje liderem sprzedażowym ciągników powyżej 150KM w 2023 roku, a w nadchodzących miesiącach i latach będzie wzmacniać swoją pozycję w obszarze rolnictwa precyzyjnego i szeroko zakrojonej automatyzacji.

 

*„Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych”, Informator Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.