Inżynieria

Finanse i księgowość

Zespół naszą siłą

Część finansowa obejmuje działy księgowości i finansów, które wspierają nasze fabryki w rozliczaniu zobowiązań wobec dostawców z całego świata, u których zamawiane są materiały niezbędne do produkcji maszyn. Do części finansowej poznańskiego BSC przynależy także dział rozliczania delegacji służbowych, który zajmuje się rozliczaniem dokumentów dla 15 000 podróżujących pracowników John Deere w USA. Dodatkowo wspiera pracowników z Niemiec i Hiszpanii. W skład części finansowej wchodzi również dział General Ledger oraz stanowiska Tax Analyst. Zatrudniamy również osoby zajmujące się Audytem Wewnętrznym, które przeprowadzają te procesy w naszych jednostkach na całym świecie. 

Dowiedz się więcej na temat naszych działów poniżej

Rozwiń wszystkoZwiń wszystko

Account Payable Shared Services (APSS)

Zajmujemy się rozliczaniem zobowiązań dla wielu europejskich spółek John Deere z Niemiec, Francji, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, oraz Hiszpanii, a także zobowiązań wobec naszych dostawców. Swoją pracą wspieramy największą w Europie fabrykę John Deere zlokalizowaną w Mannheim, fabryki kombajnów i sieczkarni w Zweibruecken, unit JD Walldorf oraz magazyn części w Bruchsal jak również fabryki John Deere usytuowane we francuskich miejscowościach Saran, Ormes i Arc-lès-Gray. Dokumentacja jest wystawiana przez dostawców lokalnych, jak i z całego świata. W codziennej pracy posługujemy się przede wszystkim językami – angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim oraz polskim, ale w naszych zespołach mamy również osoby mówiące po włosku, czesku, turecku czy kazachsku. Od czasu do czasu odbywają się także wyjazdy wizytacyjne do wspomnianych placówek produkcyjnych we Francji i Niemczech.

Pracujemy na fakturach w formie elektronicznej, nasi dostawcy wysyłają faktury papierowe do poszczególnych unitów, skąd faktury są do nas skanowane i trafiają do programu, gdzie są weryfikowane, a następnie przesyłane do SAP’a gdzie są księgowane. Dostawcy mogą również (do czego bardzo mocno zachęcamy) wysyłać faktury na specjalny adres mailowy dedykowany dla każdej jednostki co znacznie skraca cały proces. Oprócz procesowania faktur zajmujemy się również codziennym kontaktem z naszymi dostawcami (telefonicznym bądź mailowym) oraz business partnerami z unitów z którymi współpracujemy w przypadku zapytań o faktury. Obsługa telekomunikacyjna stanowi jednak zdecydowaną mniejszość naszych obowiązków.

Na co możesz liczyć dołączając do naszych zespołów? Jesteśmy ludźmi ambitnymi i pracowitymi, jako zgrana drużyna chętnie się wspieramy i wzajemnie sobie pomagamy.

Ciekawostki:

  • Jako pierwszy oddział przejmowany przez Polskę z Niemiec był Mannheim Regional Center - Unit 3400 zlokalizowany właśnie w Mannheim;
  • APSS jest jednym z najliczniejszych oraz najszybciej rozwijających się działów w BSC;
  • W ciągu ostatniego roku zostały przejęte procesy związane z księgowością zobowiązań z Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii;

Travel & Expense (TESS)

Zajmujemy się szeroko pojętym procesem rozliczania delegacji (T&E), dostarczaniem metryk i raportów związanych z T&E dla obsługiwanych unitów, częścią księgową (uzgadnianie kont, rezerwy, księgowania związane z procesem) oraz wsparciem dla podróżujących pracowników. Ponadto jesteśmy odpowiedzialni za firmowe karty kredytowe i kooperację z Bank of America. 

TESS Team w liczbach:

  • 12 osób (10 stałych pracowników i dwie stażystki);
  • 4 używane języki - angielski, niemiecki, hiszpański i polski, bo Polskę też obsługujemy:)
  • 6 obsługiwanych krajów z zakresie delegacji i kart kredytowych – USA, Kanada, Niemcy, Hiszpania i Polska
  • wspomniane 6 krajów daje w sumie około 20 000 pracowników John Deere;
  • średnio ponad 300 000 linii (wydatków) w procesowanych raportach/delegacjach;

Tax Analyst

Zespół TAX jest najmłodszym zespołem w naszej poznańskiej filii i powstał w maju 2020 roku. Obecnie zatrudnione są w nim dwie osoby, które to podlegają pod zespół TAX znajdujący się w naszej globalnej siedzibie w Mannheim. Dział TAX w Polsce zajmuje się głównie sprawami z zakresu podatku VAT, koordynuje procesy sporządzania deklaracji podatkowych oraz analizuje dokumenty źródłowe. Obecnie obsługuje takie kraje jak m.in: Francja, Holandia czy Niemcy. Ze względu na fakt, iż zespół TAX składa się z osób z różnych krajów, podstawowym językiem używanym w czasie pracy jest język angielski oraz język niemiecki. 

Audyt finansowy

Nasz team zajmuje się audytem finansowym - nasza praca w głównej mierze opiera się na sprawdzeniu zgodności prowadzenia finansów jednostek z procedurami i zasadami odgórnie określonymi przez John Deere. Głównym językiem, którym się posługujemy w pracy jest angielski. Czasami przydaje się znajomość innych języków podczas konwersacji z pracownikami unitu. Obsługujemy praktycznie wszystkie kraje, w których mieści się oddział JD lub Wirtgen, czyli w około 30 krajach na 6 kontynentach. W ciągu roku każdy audytor ma możliwość pracy w 8 różnych lokalizacjach w różnych zakątkach świata. Każdy wyjazd jest na okres ok. 3 tygodni, w czasie których, poza pracą, audytorzy mają możliwość poznać wiele nowych osób i miejsc, mają styczność z różnymi kulturami i tradycjami.