C441RPrasoowijarki
- Oś pojedyncza lub podwozie tandemowe
- Dostępny układ wiązania folią
- Doskonałe do wszystkich rodzajów plonów
- Możliwość wytworzenia do 80 bel na godzinę
- Wysoka wartość odsprzedaży gwarantuje najniższy koszt na belę
Oprócz wszystkich mocnych stron modelu F441R, model C441R oferuje jeszcze wyższą wydajność i tworzenie większej liczby bel w ciągu jednego dnia pracy dzięki zastosowaniu naszego układu stołu transportowego. Regulowana i wytrzymała komora zapewnia doskonałą gęstość i kształt bel. Opuszczana podłoga o pełnej szerokości umożliwia natychmiastowe usuwanie zatorów bez konieczności wychodzenia z kabiny. Połączenie naszego sprawdzonego systemu owijania ze wzmocnionym układem podawania i komorą prasowania modelu F441R pozwoli uzyskać najwyższej jakości kiszonkę o długim okresie przydatności.
Prasa C441R wykorzystuje podbieracz Premium, który jest również elementem wyposażenia wysokiej klasy pras zmiennokomorowych V4X1R. Aby umożliwić zbiór w dowolnych warunkach, prasa dostępna jest z podbieraczem o szerokości 2 m lub 2,2 m.
Podbieracz napędzany wzmocnionymi łańcuchami ma pięć listew z palcami o niskiej prędkości obrotowej. Podbieracze o dużej średnicy są wyposażone w pięć listew. Rurowe listwy palcowe i łożyska dodane do toru krzywkowego zapewniają płynną i cichą pracę oraz wydłużony czas sprawności operacyjnej.
Oprócz wysokiej klasy elementów w prasie zwijającej C441R zastosowano osłony podbieracza ze stali nierdzewnej, co jest wyjątkową cechą na rynku. Stal nierdzewna ma następujące zalety:
W prasie zwijającej C441R zastosowano podbieracz o konstrukcji krzywkowej, który stanowi najlepsze rozwiązanie przy zbiorze mokrych upraw. W przeciwieństwie do modelu bez krzywek podbieracz wyposażony w konstrukcję krzywkową:
Wał zgniatacza pokosu, stanowiący wyposażenie standardowe podbieracza, pozwala zoptymalizować przepływ materiału.
Wał zgniatacza pokosu oferuje następujące korzyści:
Dzięki dwóm blokowanym w prosty sposób łańcuchom wał zgniatacza można bardzo szybko dostosować do rozmiaru pokosu. Wyjątkowy układ kinematyki i pręty ściskające zapewniają swobodę ruchu i wyeliminowanie przewężenia w kanale przepływu materiału niezależnie od wysokości rolki. Duża średnica układu, wynosząca 225 mm, umożliwia łatwy obrót i pozwala uniknąć efektu spychania.
Aby osiągnąć maksymalną wydajność przy zbiorze największych pokosów, w prasie C441R zastosowano wysokowydajny wirnik HC Premium. Zbieżne przenośniki ślimakowe są idealnie dopasowane do wirnika, co ogranicza wolną przestrzeń między palcami podbieracza a wirnikiem. Ryzyko powstania niedrożności jest również ograniczone, a podawanie materiału odbywa się w sposób bardziej płynny. Dzięki prostej konstrukcji wirnika HC Premium ograniczona jest również liczba ruchomych części, co poprawia niezawodność. Obciążenie wirnika rozkłada się na całej jego długości, co pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia na łożyskach. Ponadto wirnik ma palce wykonane z płyty Hardox®, co zdecydowanie poprawia trwałość, szczególnie na kamienistych polach.
Prasa C441R oferowana jest wyłącznie z zespołem wstępnego cięcia, który zapewnia odstęp między nożami wynoszący zaledwie 40 mm lub 80 mm.
|
MaxiCut™ HC 13 Premium | MaxiCut™ HC 25 Premium |
Liczba noży |
0, 13 |
0, 12, 13, 25 |
Odstęp między nożami |
80 mm |
40 mm lub |
Najlepsze zastosowanie (rodzaj roślin) |
Kiszonka, siano, słoma |
Kiszonka, siano, słoma |
Prasy C441R skutecznie belują duże ilości pociętej kiszonki. MaxiCut™ HC 13 Premium i MaxiCut™ HC 25 Premium są wyposażone w wyjątkowe, wysokiej jakości noże o następujących zaletach:
Do 75 procent większa elastyczność w porównaniu z nożami poprzedniej generacji pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia noża.
Większa twardość zapewnia lepszą jakość cięcia i większą trwałość noża.
Wypełniacze szczeliny noża stanowią element wyposażenia standardowego we wszystkich maszynach wyposażonych w zespół wstępnego cięcia. W przypadku stosowania zespołu podającego MaxiCut™ HC Premium bez noży (bez cięcia materiału) pył i masa żniwna mogą wypełniać szczeliny noży. W rezultacie noże nie mogą powrócić do pozycji cięcia i konieczne jest usuwanie zatorów w celu uwolnienia noży.
Gdy nie odbywa się cięcie zbieranego materiału, miejsce noży zajmują wypełniacze szczeliny noża. Otwory w podłodze opuszczanej są wtedy zaślepione, umożliwiając szybkie i łatwe ponowne użycie noży. Podczas cięcia wypełniacze szczeliny noża są zabezpieczone odpowiednim wspornikiem znajdującym się z prawej strony prasy.
Prasę C441R można wykorzystywać do zbierania materiałów z kilku rodzajów pokosów, do których noże można zakładać lub zdejmować. Bez względu na typ wirnika i monitora operację tę łatwo wykonuje się z kabiny.
Podczas korzystania z zespołu wstępnego cięcia MaxiCut™HC 25 Premium można ciąć uprawy na długość zaledwie 40 mm, ale tylko połowa noży może być włączona. System proponuje użycie dwóch różnych zestawów noży na tej samej szerokości cięcia, aby umożliwić dłuższe korzystanie z ostrych noży. Korzystanie z naostrzonych noży zamiast tępych może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent.
Bez względu na doświadczenie operatora zawsze może dojść do zatoru, szczególnie przy zbiorze dużych pokosów kiszonki. Prasę zwijającą C441R standardowo wyposażono w układ udrażniania z podłogą opuszczaną. Podłoga opuszczana w prasie C441R ma wyjątkowe zalety:
Bez względu na typ zespołu wstępnego cięcia i monitora systemem do usuwania zatorów z podłogą opuszczaną można łatwo sterować z kabiny.
Hardox jest nazwą handlową spółki SSAB Technology AB.
Aby zapewnić wysoką jakość, rolki w prasie C441R nie składają się z dwóch zespawanych połówek. Firma John Deere stosuje wyłącznie rury z 12 żebrami w celu uzyskania większego tarcia nawet w bardzo suchych warunkach. W porównaniu z 10-żebrowymi rolkami rozwiązanie 12-żebrowe oferuje do 20 procent więcej punktów styku z belą w celu zapewnienia lepszej rotacji. Specjalny proces produkcji wytwarza precyzyjny kształt stożka, co pozwala uniknąć drgań.
Wszystkie rolki są montowane na większych łożyskach o średnicy 50 mm przy szerokości 90 mm lub o średnicy 55 mm przy szerokości 100 mm. Po lewej stronie maszyny zwiększono nośność łożysk o 20 procent, a po prawej stronie — o 35 procent. Wszystkie łożyska są smarowane. Ponadto uszczelka krawędziowa z tworzywa sztucznego zintegrowana w przegrodzie chroni łożyska przed zabrudzeniami, odciekiem z kiszonki oraz wilgocią.
W celu zwiększenia trwałości maszyny łożyska toczne charakteryzują się o 20 procent większą nośnością po lewej stronie maszyny i o 35 procent większą po prawej stronie w porównaniu z poprzednimi seriami.
Wszystkie rolki wykonano z ulepszonej stali oferującej wyższą o 20 procent granicę plastyczności. W zależności od położenia rolki przenoszą różne obciążenia i naprężenia:
Aby poprawić możliwość zbioru różnych upraw, często bardzo suchych, prasa jest wyposażona w 18. rolkę, która jeszcze bardziej zwiększa wydajność formowania bel w komorze. Udoskonalone przeniesienie napędu między komorą a belą również zwiększa całkowitą wydajność maszyny i zmniejsza zużycie paliwa o około 7 procent.
Do istniejących pras C441R wyposażonych w tylko 17 rolek oferowany jest zestaw do montażu u klienta zawierający 18. rolkę.
Prasy pozwalają operatorowi zwiększyć maksymalną masę beli oraz zmniejszyć koszt produkcji, transportu i składowania. Średnicę beli można regulować na monitorze w zakresie 1,25–1,35 m. Możliwość zmiany w siedmiu krokach pozwala na precyzyjny i szybki dobór ustawień. Średnicę beli kontrolują czujniki bezstykowe, co zapewnia wysoką trwałość oraz niezawodne monitorowanie.
W prasach C441R gęstość beli nie jest bezpośrednio związana z jej rozmiarem. W zależności od rodzaju roślin operatorzy mogą niezależnie wybrać małą średnicę i dużą gęstość beli, np. średnicę 1,3 m i dużą gęstość, lub dużą średnicę i małą gęstość. Manometr, którego wskazania gęstości są widoczne na ekranie monitora, jest połączony z wiązką przewodów układu ustalania gęstości. Gęstość można łatwo regulowac z poziomu monitora.
Hydrauliczny układ zagęszczania to niezależny, izolowany obwód, dzięki czemu nie jest potrzebny ciągły przepływ oleju wymagający dodatkowego zużycia energii.
Hydrauliczny układ zagęszczania jest standardowo montowany w prasach C441R. To urządzenie hydrauliczne utrzymuje wysokie ciśnienie w układzie zwiększającym gęstość podczas całego procesu formowania beli nawet wtedy, gdy korzysta się z ciągnika z mniej wydajnym układem hydraulicznym.
Dzięki układowi zagęszczania klapa tylna jest dobrze zamknięta od początku formowania beli do końca procesu oplotu. Pozwala to zwiększyć gęstość beli i jej masę. Wpływ układu zagęszczania widać zwłaszcza przy małych belach 1,25 m.
Zmniejszenie ilości uwięzionego powietrza pozwala również znacznie poprawić jakość paszy.
Dzięki zaawansowanym podzespołom układu hydraulicznego oraz oprogramowaniu otwieranie i zamykanie klapy zapewnia bardzo krótki cykl pracy i minimalizuje blokowanie się materiału pod koniec ruchu klapy ze względu na jej bezwładność. Zostaje osiągnięta wysoka wydajność maszyny przy jednoczesnym zmniejszeniu naprężeń ramy.
Konstrukcja nawet bardzo wydajnej i produktywnej prasy nie jest zadowalająca, jeśli jednostka owijająca nie nadąża za rytmem pracy. Inżynierowie John Deere opracowali inteligentne rozwiązania, które pozwalają wyeliminować wąskie gardła i zwiększyć całkowitą wydajność.
Skrócono cykl pracy, a układ umożliwia owijanie bel sześcioma warstwami folii co 39 sekund, co przekłada się na maksymalną wydajność 92 bel na godzinę. Daje to wydajność o 7–22 procent większą w porównaniu z innymi rozwiązaniami na świecie.
Najważniejszą sztuką w osiągnięciu takiej wydajności jest innowacyjny i mocny silnik hydrauliczny, który napędza ramię owijające z prędkością 40 obrotów na minutę (co stanowi rekord na rynku) bez żadnych kompromisów w zakresie bezpieczeństwa operatora, ponieważ wbudowany automatyczny hamulec jest w stanie w krótkim czasie zatrzymać każdy ruch.
Prasę C441R wyposażono w wyjątkowe urządzenie do przechowywania rolek folii. Konieczna jest częsta zmiana rolek folii, a każda waży około 20 kg. Układ opracowano pod kątem uproszczenia ładowania i rozładunku.
Z obu stron maszyny zamontowano pięć rolek na ruchomym ramieniu z hydraulicznym sterowaniem. System zarządzany z panelu sterowania umieszczonego po obu stronach maszyny umożliwia operatorom obsługę uchwytów ładunkowych bez konieczności przechodzenia z lewej strony na prawą, jak ma to miejsce w przypadku kilku konkurencyjnych pras owijających. Położenie załadunku/rozładunku zostało ustawione tak, aby było jak najbliżej ramion owijających na bardzo ergonomicznej wysokości.
Liczą się szczegóły: w położeniu transportowym urządzenie do przechowywania folii znajduje się pod daszkiem chroniącym folię przed deszczem. Pozwala to chronić przed uszkodzeniem rdzeń rolki folii, który często jest wykonany jest z kartonu.
Owijanie folią ułatwia otwieranie bel kiszonki i recykling opakowań upraw oraz umożliwia dłuższe przechowywanie niektórych rodzajów upraw.
Aby mieć pełne poczucie bezpieczeństwa, do układu owijania folią można dodać opcjonalną kamerę wideo. Kamera współpracuje z wyświetlaczem uniwersalnym 4240 lub można ją podłączyć bezpośrednio do specjalnego ekranu TFT o przekątnej 17,8 cm (7 cali).
Przy prasowaniu kiszonek o niskiej wilgotności (np. sianokiszonek) zaleca się nadzór układu owijania folią za pomocą kamery.
W maszynach wykorzystujących owijanie folią standardowo montowane jest składane urządzenie boczne do przechowywania rolek. Zapasowe rolki folii lub siatki umieszczone po prawej stronie maszyny są łatwo przenoszone do modułu owijania siatką/folią poprzez obrócenie podajnika i ostrożne przesunięcie rolki.
Opcjonalnie dostępny jest dodatkowy schowek na rolki (tylko do folii; nie pasuje do rolek siatki o największej średnicy). Ten dodatkowy schowek umieszczony pod modułami oplotu/owijania przed komorą prasowania oferuje niezależność pracy układu owijania folią na poziomie ponad 300 bel, w stopniu dostosowanym do niezależności pracy układu owijania folią.
Owijanie folią ani oplot siatką nie stanowią uniwersalnego rozwiązania. Wybór folii zamiast tradycyjnej siatki do owijania kiszonki powinien być decyzją poprzedzoną dogłębną analizą z uwzględnieniem zalet obu systemów.
Producenci najlepiej znają swoje potrzeby w zakresie doboru podwozia w zależności od rodzaju upraw, powierzchni pola i warunków pogodowych oraz ograniczeń w transporcie drogowym.
Maszynę o zwartej konstrukcji (długość całkowita poniżej 6,8 m) zaprojektowano tak, aby wyposażyć ją w pojedynczą oś i opony 600/55 R22.5 oraz ograniczyć szerokość do 3 m. W takiej konfiguracji masa całkowita maszyny wynosi poniżej 5,9 t. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie optymalizuje zwrotność maszyny, pasuje do większości warunków terenowych i oferuje niższy koszt nabycia. Dla użytkowników prowadzących prace w trudniejszych warunkach terenowych dostępne są również opony 750/45 R22.5. W tym przypadku będziemy mieli do czynienia z kompromisem, ponieważ szerokość maszyny wyniesie nieco więcej niż 3,3 m.
W ofercie jest również wersja z osią podwójną. Jest ona idealnym rozwiązaniem dla producentów oczekujących bardzo małego nacisku na podłoże i/lub większego komfortu podczas długich przejazdów między polami. Koszt będzie jednak wyższy. Opony 500/45-22.5 o dużej średnicy (około 1,05 m) utrzymają szerokość maszyny poniżej 3 m. Firma John Deere oferuje również najlepsze rozwiązanie z oponami 620/40 R22.5 do pracy na gruncie podmokłym.
W prasie C441R zastosowano jednoczęściowy otwierany do góry panel boczny, aby zapewnić pełny dostęp do podzespołów bocznych maszyny. Nie ma potrzeby demontowania innych osłon, aby przeprowadzić czynności konserwacyjne przy prasie.
Panele boczne C441R wykonano z jednopłaszczowego tworzywa sztucznego na ramie stalowej, co zapewnia sztywność i większą trwałość. Siłowniki pneumatyczne ułatwiają ruch panelu i bezpiecznie blokują go w górnym położeniu.
W przypadku pras C441R automatyczny układ smarowania łańcuchów oferowany jest w standardzie w celu zwiększenia trwałości prasy.
Urządzenie wyposażono w zbiornik o dużej pojemności 4 l, który zapewnia długą, niezależną pracę bez uzupełniania. Pompa generuje ciągły przepływ do wszystkich łańcuchów natychmiast po załączeniu wału odbioru mocy (WOM). Przepływ można precyzyjnie i niezależnie regulować. Pompa wolumetryczna gwarantuje dokładne smarowanie każdego łańcucha niezależnie od tego, czy znajduje się on kilka centymetrów od pompy, czy też dalej.
Układ dostosowany jest do napełniania olejem John Deere Bio Multilube, który można zamawiać w dziale części.
Wyposażenie standardowe pras C441R obejmuje automatyczną pompę smarowania na wkłady, która eliminuje konieczność codziennej konserwacji. Pompa jest napędzana hydraulicznie i dozuje smar do smarowniczek pośredniczących w każdym cyklu otwierania i zamykania tylnej klapy.
Układ łatwo się napełnia poprzez włożenie standardowego wkładu ze smarem (400 g) do stalowej rury. To innowacyjne, czyste i wydajne rozwiązanie zapewnia smarowanie na okres od dwóch do siedmiu dni.
Gdy wkład jest pusty, mechaniczny wskaźnik wizualny umieszczony na przednim panelu prasy ostrzega operatora o konieczności jego wymiany.
Do najbardziej wymagających zastosowań prasę C441R można wyposażyć w wysokiej klasy automatyczny układ smarowania. W rozwiązaniu z wkładem pompa doprowadza smar do wszystkich punktów wymagających codziennej obsługi. Opcja ta oferuje szereg zalet:
Skrzynka narzędziowa oferowana jest jako opcja do pras C441R. W skrzynce można przechowywać narzędzia często stosowane przy konserwacji prasy, takie jak smarownica, klucze, śrubokręty itp. Skrzynka narzędziowa jest dogodnie umiejscowiona z przodu prasy.
Operator ma możliwość sterowania następującymi funkcjami z obu stron maszyny za pomocą jednego dotknięcia palcem:
W ofercie dostępny jest opcjonalny pakiet zawierający kamerę tylną, dwa tylne światła robocze, oświetlenie obszaru zrzutu, oświetlenie obszaru siatki, po jednym świetle na każdym panelu bocznym oraz obrotowe światło sygnalizacyjne. Pakiet ten ułatwia pracę operatora oraz przeprowadzanie prac konserwacyjnych, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Dwa boczne światła robocze ułatwiają wymianę rolek folii w nocy.
Oprócz samego oświetlenia dostępna jest tylna kamera, która umożliwia obserwację procesu rozładunku bezpośrednio z kabiny.
Montowana fabrycznie kamera oferuje następujące korzyści:
Kamera nie jest dostarczana wraz z monitorem, ale można ją podłączyć w ciągnikach John Deere przygotowanych do obsługi kamery wideo.
W przypadku używania wraz z uniwersalnym wyświetlaczem 4240 i podłączenia do słupka kabiny ciągnika John Deere do wyświetlania obrazów na ekranie wymagana jest dedykowana wiązka przewodów ścianki ogniowej.
Dla użytkowników konfiguracji innych niż ciągnik John Deere z wyświetlaczem uniwersalnym 4240 lub systemem CommandCenter™ zintegrowanym z wyświetlaczem GreenStar 3 / 4. generacji dostępny jest specjalny ekran.
Dodatkowa kamera może zostać zamontowana fabrycznie nad ramionami owijającymi. W odróżnieniu od kamery dołączonej do pakietu Vision Pack, ta skupia się na procesie wyładunku, oferując lepszy widok na ustawianie beli.
Jest to taka sama kamera, jak ta w pakiecie Vision Pack, i można ją również sparować z wyświetlaczem uniwersalnym 4240, kabinowym przygotowaniem pod kamerę wideo lub ze specjalnym wyświetlaczem o przekątnej 17,8 cm (7 cali).
Prasa C441R może być dostarczona z różnymi monitorami. Do prasy można zamówić najwyższej klasy wyświetlacz uniwersalny 4240. Monitor ten jest wyposażony w kolorowy ekran o przekątnej 21,5 cm (8,5 cala). Ekran dotykowy ma intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs, który umożliwia operatorowi łatwą regulację oraz sterowanie różnymi ustawieniami.
Wyświetlacz uniwersalny 4240 ma certyfikat zgodności z protokołem komunikacji ISOBUS. Z poziomu monitora dostępne są poniższe ustawienia i informacje:
Wyświetlacz uniwersalny 4240 oferuje rozszerzone możliwości obejmujące prowadzenie maszyny, zarządzanie opryskiwaniem, zarządzanie gospodarstwem oraz aplikację FarmSight™.
Wyświetlacz uniwersalny 4240 dostarczany jest z następującymi podzespołami umożliwiającymi zastosowanie z ciągnikami z magistralą ISOBUS lub bez niej:
Operatorzy dysponujący zamontowanym już w ciągniku wyświetlaczem z obsługą protokołu ISOBUS nie muszą zamawiać dodatkowych elementów. Prasę C441R można zamówić bez monitora. W tym przypadku prasa wyposażona jest we wtyczkę ISOBUS, którą należy podłączyć do tylnego gniazda ISOBUS w ciągniku.
Bez względu na rodzaj monitory oferowane są bez wsporników.
Wspornik do montażu monitora w narożniku lub z boku kabiny oferowany jest do ciągników John Deere serii 5XXX, 6XXX i 7XXX.
Ten wspornik monitora dostarczany jest również jako zestaw do montażu u klienta.
Monitory dostarczane są bez wspornika.
Wspornik do montażu monitora w kabinie oferowany jest do następujących ciągników:
Ten wspornik monitora dostarczany jest również jako zestaw do montażu u klienta.