WIELOPOKOLENIOWA TRADYCJA STRAŻNIKÓW LEŚNYCH I MYŚLIWYCH

Karl Mitterhauser raczej nie jest stworzony do pracy biurowej. Na szczęście zamiast tego został strażnikiem leśnym i myśliwym. Ponieważ rodzina Mitterhauserów opiekuje się lasami i dziką przyrodą od dwunastu pokoleń, trudno byłoby sobie wyobrazić dla niego inne zajęcie. W rodzinnych wspomnieniach mówi się nawet o śmiałych polowaniach na jelenia z austriackim cesarzem Franciszkiem Józefem. Zgodnie z rodzinną tradycją Karl Mitterhauser już od ponad 30 lat jest zapalonym strażnikiem leśnym i myśliwym.
W WIEKU 50 LAT JESTEM NAPRAWDĘ SPEŁNIONY I ZADOWOLONY. LUBIĘ MOJĄ PRACĘ I CIESZĘ SIĘ TYM, CO ROBIĘ.
KARL MITTERHAUSER

TERYTORIUM KARLA MITTERHAUSERA

Terytorium Karla Mitterhausera obejmuje około 8500 hektarów w zachodniej Austrii. Rozciąga się od terenów doliny Zillertal do wysokości 3000 m nad poziomem morza. Ale górskimi szczytami opiekują się dzikie zwierzęta – żartuje. Kiedyś było tu sześciu strażników leśnych i biuro nadleśnictwa, ale obecnie Karl Mitterhauser niemal w pojedynkę dogląda lasów i dzikiej przyrody. Nie jest jednak całkiem sam, ponieważ Bessy, pies rasy alpejski gończy krótkonożny, pomaga swojemu panu, gdzie tylko może.
ŁĄCZNIE POD MOJĄ OPIEKĄ JEST OKOŁO 8500 HEKTARÓW. 4500 ZAJMUJE LAS, A RESZTA TO GÓRY I ALPEJSKIE PASTWISKA.
KARL MITTERHAUSER

CODZIENNE ZBIORY DREWNA

Strażnik leśny i myśliwy cieszy się z pracy w bliskości przyrody i razem z nią. Musimy też jednak zarabiać pieniądze, dlatego codziennie pozyskujemy drewno – powiedział. Każdy ma dom, każdy potrzebuje mebli – powiedział Karl Mitterhauser. Nadzoruje wycinkę i wywóz drzew do fabryk, a także dba o higienę lasu przez usuwanie wyciętych drzew i gałęzi. W przeciwnym razie zaczną rozmnażać się korniki i będzie duży problem – powiedział Karl Mitterhauser.
MOIM ZDANIEM TRZEBA SIĘ DOBRZE ZASTANOWIĆ, ZANIM ZOSTANIE SIĘ STRAŻNIKIEM LEŚNYM. MOŻNA MIEĆ W RĘKU NIEZWYKLE WAŻNY ZASÓB — NASZE ŚRODOWISKO NATURALNE.
KARL MITTERHAUSER
FUNKCJE POJAZDÓW GATOR
MOCNA WCIĄGARKA

MYŚLIWY I JEGO DZIKA PRZYRODA

Polowanie to również część pracy Karla Mitterhausera. Latem nadzoruje stan dzikiej przyrody, a kiedy spadnie śnieg, zapewnia dokarmianie zwierząt. Dawniej jelenie i sarny wędrowały zimą w cieplejsze regiony. Obecnie zwierzęta nie mogą poruszać się po tych alpejskich szlakach ze względu na turystykę i ruch drogowy, muszą więc pozostać w zimnych zachodnich regionach. Zwierzęta umarłyby z głodu w dwumetrowym śniegu – wyjaśnił strażnik leśny. Dlatego zimą dokarmiamy je sianem.
FUNKCJE POJAZDÓW GATOR
OTWIERANA SZYBA PRZEDNIA
TA PRACA MA WIELE RÓŻNYCH ASPEKTÓW, KTÓRE CAŁY CZAS SIĘ ZMIENIAJĄ.
KARL MITTERHAUSER

ZMIENIAJĄCY SIĘ ZAWÓD

Na terenie Karla Mitterhausera ludzie zajmują się pozyskiwaniem drewna, prowadzą gospodarstwa rolne, pielęgnują alpejskie pastwiska i dbają o dzikie zwierzęta. Jednak w austriackim Zillertal jest jeszcze turystyka, trasy narciarskie i rekreacja. Zdaniem Karla Mitterhausera zawsze trzeba znaleźć płaszczyznę porozumienia między różnymi grupami interesów. Obecnie jest to część naszej pracy, podobnie jak nadążanie za nową technologią. Ten zawód zmienia się cały czas i trzeba dostosowywać się do rzeczywistości – powiedział Karl Mitterhauser.
CZĘSTO ZABIERAMY KLASY SZKOLNE I DZIECI DO LASU. PRZYBLIŻANIE MŁODYM LUDZIOM NATURY I ŚRODOWISKA SPRAWIA MI PRZYJEMNOŚĆ. ONI SĄ NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ.
KARL MITTERHAUSER

SADZENIE DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

W swojej pracy Karl Mitterhauser najbardziej lubi sadzenie młodych drzew po wycince starych: świerków, modrzewi, pinii i jodeł. Kładzenie fundamentów na następne 150 lat może budzić podziw – przyznał strażnik leśny. I kto wie? Jeżeli rodzinna tradycja będzie kontynuowana, może któregoś dnia jego prawnuki zetną drzewa, które dzisiaj zasadził.
John Deere Gator Series

Seria John Deere Gator

Poznaj Asortyment