Drzewo jako inwestycja na całe życie: jak je znaleźć i zasadzić

Gdy sadzisz drzewo, nie robisz tego tylko dla siebie. Przecież może sprawiać radość i przypominać o Tobie także kolejnym pokoleniom. Zebraliśmy porady wskazujące na co zwrócić uwagę przy wyborze i sadzeniu drzewa.

Biorąc pod uwagę fakt, że do drzewa, które zasadzisz, cała rodzina może przywiązać się na długie lata, warto dokładnie przemyśleć sprawę. Z rozmów z ekspertami wynotowaliśmy pewne najistotniejsze kwestie:

1. Podstawy: światło, wilgotność, wielkość

Być może zdarzyło Ci się usłyszeć opinię, że drzewa też czują. Ale nawet jeśli to nie jest prawdą, to z pewnością mają własne preferencje. Niektóre lubią dużo światła, a inne mniej. Niektóre dobrze znoszą bardzo wilgotną glebę, nawet podczas powodzi. Jeśli chcesz, żeby drzewo pięknie rosło, musisz przyjrzeć się miejscu, w którym je zasadzisz, i dowiedzieć się, jakie drzewo będzie tam miało najlepsze warunki.

Opłaca się także wyjść myślami o kilka lat do przodu. Ile masz miejsca oraz jaki kształt i rozmiar będzie miało wyrośnięte drzewo? Weź pod uwagę odległości od budowli i innych drzew. Pomyśl także o częściach podziemnych — system korzeniowy niektórych drzew rozrasta się na szerokość dwu-, trzykrotnie większą od szerokości drzewa. W miarę możliwości daj miejsce na rozrost, bez rur i fundamentów.

2. Co lubisz i czego chcesz?

Pomyśl o własnych preferencjach: rozmiar, kształt, rodzaj liści, kwiatostan, barwa liści jesienią i inne cechy. Czy drzewo ma szybko rosnąć? Jeśli tak, postaw na kompromis — grusze ozdobne mają piękne białe kwiaty, ładną barwę liści jesienią i szybko rosną. Mają jednak słabe odnogi gałęzi, które zaczynają odłamywać się po około 20 latach. Poszukaj informacji w miejscowym arboretum lub na stronach internetowych uczelni.

3. Zakup i sadzenie

Gdy już najdziesz odpowiednie drzewo dla siebie, pora iść na zakupy. Masz tu do wyboru kilka opcji — oto nasze zalecenia: w pierwszej kolejności drzewa z bryłą korzeniową (ewentualnie owiniętą jutą), w drugiej kolejności drzewa w donicach, a w trzeciej kolejności drzewa z odkrytymi korzeniami. W przypadku drzew z bryłą korzeniową można wybrać większe okazy — od 2,5 do 3,5 m — jednak wybór największego drzewa w szkółce może nie być najlepszym rozwiązaniem. Na każde 2,5 cm średnicy odbudowanie korzeni utraconych w wyniku przesadzania wydłuża się o rok. Oznacza to, że większe drzewo może wymagać wielu lat na odbudowanie korzeni, zanim tak naprawdę zacznie rosnąć, natomiast mniejsze szybciej się ukorzeni i może szybciej urosnąć do większych rozmiarów.

Najlepszą porą roku na sadzenie drzew jest wiosna i jesień, jednak w obu przypadkach warto poczekać, aż gleba będzie sucha i urodzajna, ale niezbyt twarda. Nie ma co się spieszyć i sadzić od razu z nastaniem wiosny, bo gleba powinna być pulchna i ciepła. W północnych strefach klimatycznych najlepiej jest sadzić jesienią na 6 do 8 tygodni przed nastaniem zimy, aby drzewo miało czas na aklimatyzację.

Wykop otwór na tyle głęboki, aby górny poziom gleby w donicy lub bryle korzeniowej znajdował się na poziomie podłoża. Najlepsze efekty da spulchnienie gleby wokół drzewa na średnicy 2–3 krotnie większej od średnicy otworu, aby ułatwić drzewu zakorzenienie. Gdy drzewo znajdzie się w otworze, usuń kosz druciany i jutę oraz sznurek, jeśli to możliwe. Na samym końcu odetnij nożem górną warstwę juty, aby nie odprowadzała wilgoci od bryły korzeniowej.

Po zasypaniu otworu obficie podlej drzewo, aby gleba osiadła. W zależności od lokalizacji i rozmiaru, nowo zasadzone drzewa mogą wymagać od 40 do 60 litrów wody tygodniowo. Położenie wokół nowo zasadzonego drzewa warstwy ściółki organicznej o grubości 7,5 do 10 cm na średnicy 1 m, na przykład z wiórów czy trocin, może ułatwić zatrzymywanie wilgoci i zapobiegać zachwaszczeniu. Ściółka powinna znajdować się w odległości kilku do kilkunastu centymetrów od pnia drzewa.

Po zasadzeniu drzewa wystarczy je podlewać. Z nawożeniem i przycinaniem (o ile nie ma uszkodzonych lub zniszczonych chorobą gałęzi) można poczekać do wykształcenia się systemu korzeniowego.