Jak pomóc pszczołom

W ostatnich latach pszczoły nie mają łatwego życia. Potencjalne przyczyny to niedostatek terenów bytowych i niedożywienie. Co możesz zrobić z tym fantem? Okazuje się, że dość sporo.

Pszczoły są obecnie w tarapatach. W efekcie my też, bo pszczoły odpowiadają za produkcję około jednej trzeciej naszego pożywienia. Jeśli wyginą, to pewnie nie umrzemy z głodu, ale z pewnością stanowią niezmiernie ważne ogniwo naszego łańcucha żywieniowego.

Z tego powodu miłośnicy ogrodów, tacy jak Ty, starają się przyciągać pszczoły i ułatwiać im odżywianie, sadząc w ogrodach ozdobnych i warzywnych rośliny przyjazne zapylaczom. Jeśli chcesz tak wykorzystać swój ogród, poznaj nasze porady.

1. Zapewnij nektar i pyłek kwiatowy. Pszczoły potrzebują do przeżycia zarówno nektaru, jak i pyłku kwiatowego. Nektar służy do wytwarzania miodu, który jest węglowodanem spożywanym przez pszczoły jako pokarm wysokoenergetyczny. Bliżej przyglądając się pszczole miodnej europejskiej zauważymy, że na tylnej parze odnóży ma koszyczki do zbierania pyłku. Pyłek jest przenoszony do ula i przekształcany w tzw. pierzgę. Podczas gdy miód jest szybkim, prostym źródłem energii, pierzga dostarcza białka, tłuszczy, witamin i minerałów. Stanowi kluczowe pożywienie zwłaszcza młodych pszczół, decydując o rozwoju i dobrobycie roju.

To co dobre dla pszczół, może być też przyjemne i pożyteczne dla Ciebie: Łatwe w hodowli i przyjemne dla nozdrzy rośliny z rodziny jasnotowatych są magnesem dla pszczół. Do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) należy szereg ziół i przypraw, w tym bazylia, tymianek, lawenda, melisa lekarska, oregano, majeranek, rozmaryn i szałwia. Może więc warto stworzyć wonny ogródek złożony w całości z roślin zielnych, który sprawi mnóstwo radości zarówno Tobie, jak i pszczołom?

2. Utrzymuj ciepło. Pszczoły potrzebują ciepła do pracy. Gdy temperatura wynosi poniżej 13°C, nie mogą nawet latać, a dopóki termometr nie pokarze 14°C, w ogóle nie ruszają się z ula. Im wcześniej słońce oświetli ogród z rana, tym szybciej pszczoły się ogrzeją i staną się aktywne.

3. Zapewnij ochronę. Wiatr może stanowić problem dla pszczół, ponieważ utrudnia stabilny lot i rozwiewa woń przyciągającą je do źródła pożywienia. Jeśli ogród jest nieco osłonięty przed wiatrem, woń nektaru dłużej utrzymuje się i aktywność pszczół wzrasta.

Krzewy, drzewa i budynki nie tylko chronią przed wiatrem, ale także dają cień w godzinach popołudniowych. Pszczoły nie lubią nadmiernych upałów i przestają pracować w temperaturze powyżej 38°C — nieco cienia w godzinach popołudniowych da im więcej czasu na zbieranie nektaru i pyłku kwiatowego.

4. Stale utrzymuj kwitnięcie roślin. Aby utrzymać dobrostan roju, pszczoły muszą zbierać pożywienie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli chcesz mieć pszczoły przez cały sezon, musisz im zapewnić stałą dostępność pokarmu, a więc zasadzić różnorodne kwiaty. Koniecznie uwzględnij w swoim planie rośliny kwitnące w sezonie o różnym czasie — więcej porad w tym zakresie znajdziesz w naszym artykule "Twój ogród: kwitnący przez cały sezon".

5. Zrezygnuj z niektórych pestycydów. Niektóre pestycydy są szkodliwe dla pszczół — w miarę możliwości staraj się je zastąpić czymś innym. Do zwalczania mszyc dostępny jest specjalny, mniej toksyczny środek owadobójczy na mszyce.

A więc stworzenie ogrodu przyjaznego pszczołom, w którym można podziwiać te pracowite i pożyteczne owady, wcale nie jest takie trudne. A tak przy okazji, pszczoły nie będą Ci uprzykrzać życia, o ile przypadkowo nie przyciśniesz lub nie naruszysz jednej z nich. Lepiej jednak unikać silnych perfum, lakierów do włosów czy innych kosmetyków o silnym zapachu, gdyż mogą one przyciągać zdezorientowane pszczoły szukające nektaru.