5 najlepszych porad dotyczących koszenia i utrzymania zdrowego stanu trawników

Koszenie to nie tylko kosmetyka trawnika. Wykonywane prawidłowo, może poprawić ogólny stan i trwałość trawnika. Poznaj nasze najlepsze praktyki w zakresie koszenia, aby utrzymać trawnik w nienagannym stanie.

Prawidłowe koszenie pozwala kontrolować zachwaszczenie, odzyskiwać składniki odżywcze i wspomagać ukorzenienie. Najlepsze praktyki dotyczące koszenia różnią się w zależności od sezonu, warunków atmosferycznych, gatunku trawy oraz intensywności pielęgnacji trawnika. Oto najważniejsze kwestie:

1.Podstawa: ostre, prawidłowo zainstalowane ostrze kosiarki

Stępione lub — co gorsza — zainstalowane odwrotnie ostrze nie zapewnia równego koszenia. W efekcie trawa jest nie tylko postrzępiona — uszkodzone źdźbła stają się pożywką dla insektów i chorób, jak twierdzi Laurie Trenholm, specjalista ds. pielęgnacji trawników miejskich z uniwersytetu stanu Floryda. Koszenie naostrzonym ostrzem daje równy, estetyczny wygląd trawnika i jest zdrowsze dla trawy.

2.Gatunek trawy ma znaczenie

Każdy gatunek trawy ma swą preferowaną wysokość. Według Trenholma, poświęcenie chwili czasu na rozpoznanie gatunku trawy i znalezienie zalecanej wysokości koszenia pomaga utrzymać, zdrowy nienaganny stan trawnika.

"Idealna wysokość koszenia zależy od szerokości źdźbeł danego gatunku trawy. Trawa o cieńszych źdźbłach może być krótsza, natomiast gatunki szerokolistne preferują nieco większą wysokość” — mówi Trenholm. Trawa gatunku Stenotaphrum secundatum należy do najwyższych wśród gatunków szerokolistnych, bujnie rozwijając się przy wysokości od 9 do 10 cm, natomiast Eremochloa ophiuroides rośnie blisko ziemi i wystarczy jej wysokość 2,5 do 5 cm.

3.Jaka zatem jest prawidłowa wysokość agregatu koszącego?

Gatunek trawy jest tutaj głównym czynnikiem, ale nie jedynym. Dobrą zasadą praktyczną jest, aby w jednym koszeniu nie usuwać więcej niż jedna trzecia obecnej tkanki listnej.

Niższy trawnik łatwiej ulega zachwaszczeniu, ponieważ piętro nie jest dostatecznie grube, wskutek czego więcej światła dociera do gleby i nasiona chwastów mogą kiełkować. Jeśli jednak pozwoli się trawie za bardzo urosnąć, a potem gwałtownie skosi się ją, będzie to dla niej nadmiernym obciążeniem i doprowadzi do pochłaniania składników odżywczych z systemu korzeniowego, osłabiając korzenie i ostatecznie skutkując przerzedzeniem i złym stanem trawnika — tak twierdzi Clint Waltz, specjalista ds. pielęgnacji trawników z uniwersytetu stanu Georgia. Regularne koszenie trawnika na mniejszą wysokość niż preferowana przez dany gatunek trawy ma taki sam skutek.

Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie stałej wysokości koszenia przez cały rok — wystarczy pozostawić w kosiarce ustawienie wysokości optymalne dla danego gatunku trawy.

4.Częstość koszenia: Utrzymuj właściwą częstość koszenia

Jest to dość logiczne: jeśli trawnik jest intensywnie nawożony i podlewany, albo jest w okresie wegetacji, może wymagać koszenia dwa razy w tygodniu. W sezonie uśpienia trawnik może w ogóle nie wymagać koszenia. W porze suszy koszenie także nie jest wskazane — nawet lekkie przydeptanie może wywołać poważne szkody. Warto trzymać się zasady, aby nigdy nie usuwać naraz więcej niż jedna trzecia tkanki listnej. Jeśli docelowa wysokość trawnika wynosi 5 cm, koszenie jest wymagane przy wysokości 7,5 cm.

5.Co robić ze ściętą trawą?

Jeśli kosisz na bieżąco i nie uzyskujesz dużych kęp materiału, wysypuj ściętą trawę bezpośrednio na trawnik — stanowi dla niego doskonały nawóz. Nawet liście w pewnym stopniu nadają się do mulczowania i nawożenia gleby.