• (Inne kraje)
  • |
  • Znajdź dealera
/ / / / Historia pługa John Deere'a

Historia pługa John Deere'a

Pług, od którego wszystko się zaczęło

Pług firmy John DeereW 1837 roku, nasz założyciel, John Deere był zwykłym kowalem wykuwającym widły, podkowy i inne narzędzia niezbędne do życia na prerii.

 

Pewnego dnia pęknięte stalowe ostrze z tartaku stało się okazją do zmian. John Deere wiedział, że rolnicy w pobliżu jego domu w Grand Detour w Illinois musieli przerywać pracę, aby czyścić żeliwne pługi z lepkiej gleby. Wiedział też, że gleba łatwo zsuwałaby się z precyzyjnie wygładzonej stali. W tym regionie brakowało stali, więc John Deere przerobił zużyte ostrze z tartaku.

 

Pierwszy stalowy pług mógł wykonać jedynie ułamek pracy, którą rolnicy wykonują nowoczesnymi narzędziami, ale wtedy była to ogromna technologiczna innowacja. Jak możemy przeczytać w książce autorstwa Wayne G. Broehla Juniora pt. „John Deere's Company”, użyty przez John Deere'a materiał nie był jedyną niezwykłą cechą nowego pługa. Od innych pługów różnił je także kształt odkładnicy. „Odkładnica miała kształt równoległoboku i była wklęśle zakrzywiona. John Deere musiał długo myśleć nad kształtem, nad tym specjalnym zakrzywieniem odkładnicy, ponieważ jedynie dokładne kontury pozwalają na sprawne odwracanie skiby odciętej lemieszem”.

 

John Deere stale testował swoje produkty i zmieniał konstrukcje w oparciu o sugestie swoich klientów. Zbieranie informacji opłaciło się. Już w 1849 roku jego działalność kwitła i zaczął produkować 2 tys. pługów rocznie.