• (Inne kraje)
  • |
  • Znajdź dealera
/ / / / Nasi dotychczasowi liderzy

Nasi dotychczasowi liderzy

Nasi dotychczasowi liderzy

John Deere

 

John Deere

Założyciel i prezes w latach
1837–1886

 

 

 

 

 

Historia John Deere'a, który stworzył pierwszy dobrze przyjęty przez użytkowników samooczyszczający się pług stalowy, stanowi część historii osadnictwa i rozwoju stanów położonych na Środkowym Zachodzie USA.


John Deere urodził się w Rutland, w stanie Vermont, 7 lutego 1804 roku. Był trzecim synem Williama Rinolda Deere'a i Sarah Yates Deere. W roku 1805 rodzina przeprowadziła się do Middlebury, w stanie Vermont, gdzie William zajmował się handlem materiałami krawieckimi. William Rinold Deere w 1808 roku wyruszył w podróż do Anglii, w nadziei uzyskania praw do spadku i poprawienia sytuacji materialnej swojej rodziny. Nigdy więcej już o nim nie słyszano. Przypuszcza się, że umarł podczas rejsu.


Ponieważ matka John Deere'a dysponowała bardzo niewielkimi środkami, jego edukacja była prawdopodobnie ograniczona wyłącznie do programu szkół powszechnych w Vermont. Mając 17 lat, zatrudnił się jako czeladnik i zaczął uczyć się zawodu kowala. Pracował tak w wielu miejscach w stanie Vermont.


W 1837 roku pogarszająca się sytuacja ekonomiczna w stanie Vermont zmusiła John Deere'a do samotnego wyjazdu do Grand Detour w stanie Illinois, gdzie mógłby na nowo podjąć pracę i zapewnić byt swojej świeżo założonej rodzinie. Jego pomysłowość i pracowitość zostały szybko docenione przez klientów.


Pionierzy zakładający nowe farmy na prerii toczyli wtedy ciężką walkę, ponieważ zwarta i lepka gleba niełatwo poddawała się odlewanym pługom, przystosowanym do lekkich piaszczystych gleb Nowej Anglii. John Deere był przekonany, że odpowiednio wyprofilowany i wygładzony pług mógłby się samodzielnie oczyszczać przy podcinaniu skib. W 1837 roku stworzył taki pług, używając ostrza złamanej szabli.


Do 1841 roku John Deere produkował rocznie już 100 takich pługów. W 1843 wszedł w spółkę z Leonardem Andrusem, aby móc zwiększyć produkcję pługów w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie.


Jednak w roku 1848 John Deere rozwiązał spółkę z Andrusem i przeniósł firmę do Moline w stanie Illinois. Zaletami nowego miejsca były możliwość wykorzystania siły wodnej, dostęp do węgla i koszty transportu niższe niż w Grand Detour. W 1850 roku firma wyprodukowała około 1600 pługów, a niedługo później zaczęła produkować inne narzędzia dla rolników.


W roku 1858 John Deere przekazał zarządzanie firmą swojemu synowi, Charlesowi, który piastował stanowisko wiceprezesa. John Deere zachował tytuł prezesa firmy, ale znacznie bardziej angażował się w działalność obywatelską i polityczną.


Przez cały okres swojej kariery zawodowej w Moline John Deere aktywnie uczestniczył w życiu publicznym. Pełnił m.in. funkcję drugiego prezesa banku National Bank of Moline, był dyrektorem biblioteki Moline Free Public Library, aktywnym członkiem Pierwszego Kościoła Kongregacyjnego i przez dwa lata piastował stanowisko burmistrza.


John Deere zmarł 17 maja 1886 roku w swoim domu w Moline.


Deere & Company (NYSE: DE) jest światowym liderem, dostarczającym zaawansowane produkty i usługi, a jednocześnie zaangażowanym w pracę na rzecz sukcesu swoich klientów — ludzi, którzy zajmują się uprawą roli i zbiorem plonów, przekształcaniem i wzbogacaniem ziemi oraz budownictwem, aby zaspokoić gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na żywność, paliwa, mieszkania i infrastrukturę. Od 1837 roku firma John Deere dostarcza innowacyjne produkty najwyższej jakości, tworzone w oparciu o tradycję integralności. Wszystkich zainteresowanych dalszymi informacjami o firmie John Deere zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.JohnDeere.com.