WSPANIAŁE POLE GOLFOWE

Gleneagles, pole golfowe

 

Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii zawodowego golfa, Lee Trevino, powiedział te słynne słowa o Gleneagles: „Jeśli w niebie są tak cudowne pola jak tutaj, to oby mieli tam jakieś wolne terminy”.

Gleneagles, pole golfowe

Kiedy w 1924 roku otwarto Gleneagles Hotel, jego cudowna okolica w sercu Szkocji została nazwana „Riwierą szkockich wyżyn”.

Obecnie Gleneagles jest nie tylko jednym z najbardziej prestiżowych na świecie miejsc do gry w golfa, obejmującym trzy mistrzowskie pola golfowe — King’s Course, Queen’s Course i PGA Centenary – Course — ale również ośrodkiem wypoczynku dla osób w każdym wieku. Atrakcje obejmują pięciogwiazdkowy luksusowy hotel, nagradzane spa i jedyną restaurację w Szkocji, która może poszczycić się dwiema gwiazdkami Michelin.

Rozpościerająca się na powierzchni 850 akrów posiadłość w Perthshire z niesamowitym widokiem na pasmo wzgórz Ochil Hills została w 2017 roku po raz szósty z kolei okrzyknięta najlepszym ośrodkiem golfowym na świecie przez czytelników luksusowego magazynu podróżniczego Ultratravel wydawanego przez The Telegraph. Obiekt zdobył również nagrodę dla najlepszego szkockiego hotelu/ośrodka w konkursie Travel Awards w 2017 roku organizowanym przez czasopismo Today’s Golfer, utrzymując ten tytuł już przez czwarty rok z rzędu.

Gleneagles, logo

SIELANKOWY GOLFOWY KRAJOBRAZ

Choć pola golfowe Gleneagles nie znajdują się nad morzem, przypominają starsze szkockie pola golfowe typu links tym, że powstały na piasku i żwirze naniesionym przez lądolód, który ostatecznie stopniał 15 000 lat temu, pozostawiając długie grzbiety, spłaszczone pagórki i zamknięte zapadliska. Wybitny golfista James Braid przeistoczył ten surowy pejzaż w pola King’s Course i Queen’s Course, tworząc sielankowy golfowy krajobraz.

Pole golfowe PGA Centenary Course, zaprojektowane przez Jacka Nicklausa, który mówił o nim: „najlepsza działka na Ziemi, nad którą dane było mi pracować”, w 2014 roku zostało miejscem organizacji turnieju Ryder Cup. Będzie również gospodarzem pierwszych na świecie zawodów par mieszanych European Golf Team Championships w 2018 roku, a następnie największego turnieju kobiecego Solheim Cup w 2019 roku.

W całej posiadłości pracuje blisko 1000 osób, dlatego też szkolenie i rozwój są kwestiami kluczowymi, aby obsługa miała świadomość powierzonej jej odpowiedzialności za dziedzictwo Gleneagles. Fakt ten znalazł odbicie w nowym programie stypendialnym dla adeptów pielęgnacji pól golfowych, dającym dziewięciu szczęśliwcom szansę na zdobycie pełnych kwalifikacji i przejęcie wiedzy od mistrzów tego rzemiosła.

Gleneagles, konserwator pól golfowych, portret

MARZENIA I MOŻLIWOŚCI

Zarządca pól golfowych i posiadłości, Scott Fenwick, będący najdłużej zatrudnionym członkiem personelu Gleneagles, dołączył do zespołu w lipcu 1980 roku jako 16-letni praktykant pielęgnacji pól golfowych. Scott, który na początku zajmował się głównie zagrabianiem bunkrów i nauką obsługi kosiarki, obecnie kieruje zespołem ogrodników i konserwatorów pól golfowych Gleneagles liczącym 57 osób.

„Marzyłem o karierze zawodowego golfisty, ale nigdy się to nie wydarzyło, więc zdecydowałem się na pracę przy pielęgnacji pól golfowych jako znakomity sposób na pozostanie w kręgu tego sportu” — tłumaczy. „W ciągu swej wieloletniej kariery w tym zawodzie miałem okazję zwiedzić cały świat, gdyż ta profesja daje mnóstwo możliwości”.

„Pielęgnacja pól golfowych nie polega jedynie na przycinaniu trawy — to złożona dziedzina łącząca elementy nauki i sztuki. Utrzymanie mistrzowskich pól golfowych wymaga ogromnych umiejętności, dużej wiedzy i niesamowitej staranności. Tylko wtedy można szybko stworzyć właściwe warunki do rywalizacji współczesnych golfistów. To ciężka, ale też satysfakcjonująca praca, ponieważ nasze pola golfowe są doceniane na całym świecie”.

Pielęgnacja pól golfowych nie polega jedynie na przycinaniu trawy — to złożona dziedzina obejmująca elementy nauki i sztuki.

SCOTT FENWICK,
GLENEAGLES GOLF COURSES AND ESTATE MANAGER

„Gleneagles szczyci się pozycją lidera w sporcie golfowym, zawsze stawiając na innowacyjność, najlepsze praktyki i najwyższy poziom obsługi klienta, aby goście i członkowie klubu czuli się u nas najlepiej”.

TECHNOLOGIA NA PIERWSZYM PLANIE

„Kluczem jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy tradycyjnymi metodami pielęgnacji pól golfowych z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia, które gromadziliśmy przez lata, a rozwijaniem najbardziej efektywnych sposobów pracy przy wsparciu niezawodnej, najnowocześniejszej technologii”.

„Wykorzystanie elektrycznych kosiarek hybrydowych oraz systemów zarządzania flotą urządzeń do pielęgnacji terenów zielonych wykorzystujących nawigację satelitarną i rozwiązania telematyczne, jakie John Deere oferuje poprzez sieć swych dealerów, umożliwia nam zadbanie o to, aby Gleneagles było w czołówce europejskiego i światowego golfa”.

Gleneagles, pole golfowe