WYSOKOWYDAJNY KOSZ SITOWY
Duży kosz sitowy o powierzchni 7 m2 zapewnia wysoką jakość ziarna przy minimalnych stratach.
Najbardziej efektywnym rozwiązaniem oczyszczenia plonów przy minimalnych stratach jest duży rozmiar. Szeroki kanał przepływu masu w modelu X9 umożliwia umieszczenie w nim szerokiego i długiego kosza sitowego. Ma sprawdzoną wydajność powyżej 100 t/h. Wszechstronne testy obejmujące wszystkie rodzaje upraw wykazały również, że jest bardzo łatwy do ustawienia, mniej wrażliwy na błędy regulacji i nie wymaga ciągłego dostosowywania, aby pracować z optymalną wydajnością.
EFEKTYWNE WSTĘPNE CZYSZCZENIE
Materiał przechodzi kaskadowo nad dużym, 17-centymetrowym wentylowanym stopniem, który pomaga we wstępnym oczyszczeniu z plew. Pozwala to uzyskać doskonałą skuteczność wstępnej separacji i równomierną dystrybucję materiału między przednią a tylną częścią sita wstępnego czyszczenia.
WSTĘPNIE POSORTOWANE ZIARNO
Podsiewacz jest kolejnym elementem wibracyjnym kosza sitowego. Został zaprojektowany do obsługi ogromnych ilości materiału podawanego z separatora. Przez wibracje oddziela ziarno od plew, które są szybko wydmuchiwane, zanim trafią na sita.
7 m2 POWIERZCHNIA KOSZA SITOWEGO
4 WYSOKOWYDAJNE TURBINY
6 CZUJNIKI STRAT
ZAPOBIEGANIE STRATOM
Pod tylną częścią rotorów zamontowano pochylnię powrotną, która kieruje wszystkie ziarna z późnego etapu separacji oraz ziarna z układu aktywnego powrotu niedomłotów na sam przód kosza sitowego. Zapewnia to maksymalną skuteczność wyłapywania ziarna.
UKŁAD AKTYWNEGO POWROTU NIEDOMŁOTÓW
Model X9 zawiera również układ aktywnego powrotu niedomłotów. Rozwiązanie to znacznie zwiększa wydajność, oddzielnie prowadząc obróbkę niedomłotów. Zastosowane gładkie gumowe elementy młócące minimalizują liczbę uszkodzonych ziaren. Układ działa jako miniaturowy system młócący z własnym bębnem młócącym i klepiskiem, zmniejszając obciążenie głównych rotorów. System ten pozwala w znaczący sposób zwiększyć wydajność kombajnu, ponieważ niedomłoty nie wracają do rotorów. Klepiska można zatem otwierać szerzej, co zmniejsza zapotrzebowanie na moc i zwiększa oszczędność paliwa.
W PEŁNI ZAUTOMATYZOWANE STEROWANIE
Na całej szerokości kosza sitowego znajduje się sześć czujników, które wykrywają straty wszędzie tam, gdzie one występują. Dane te wykorzystywane są również przez system optymalizacji wydajności Combine Advisor™, który automatycznie dostosowuje ustawienia układu czyszczącego i utrzymuje wstępnie ustawione cele w zakresie jakości ziarna.
RÓWNOMIERNY PRZEPŁYW POWIETRZA
Cztery wysokowydajne turbiny generują ogromne ilości powietrza. Pobierają one powietrze spod kombajnu i zapewniają stały przepływ powietrza na całej powierzchni kosza sitowego. Część strumienia powietrza jest kierowana w górę do sita wstępnego, aby usunąć plewy bezpośrednio za podsiewaczem. Drugi strumień powietrza delikatnie unosi materiał na sicie kłosowym i ziarnowym, zachowując optymalną równowagę ciśnienia, objętości i prędkości powietrza. Szeroko zakrojone testy polowe i laboratoryjne wykazały, że pomaga to w dostarczeniu najwyższej jakości ziarna do zbiornika.
PRAKTYCZNA WYDAJNOŚĆ
Kosz sitowy zaprojektowano z myślą o długiej żywotności i łatwej konserwacji, aby zapewnić optymalną wydajność przez cały sezon zbiorów.
ŁATWOŚĆ CZYSZCZENIA
Duża odległość w pionie między rotorami a koszem sitowym zapewnia równomierny przepływ powietrza i doskonały dostęp. Dzięki specjalnym mocowaniom sita można zamontować lub zdjąć do czyszczenia w ciągu kilku minut.
SZEROKI ASORTYMENT SIT
Do wyboru są sita ogólnego przeznaczenia lub z głęboko wciętymi zębami do różnych upraw i warunków polowych.
LEKKA KONSTRUKCJA
Opatentowana nitowana konstrukcja, w której powszechnie wykorzystuje się stopy samolotowe, jest jednocześnie lekka i wytrzymała. Pozwoliło to na powiększenie kosza sitowego bez zwiększania jego masy.
ZESTAW DO ZBIORU NASION TRAWY
Dostępny jest także zestaw zmniejszający zakres prędkości wentylatora (450-1100 obr./min), przeznaczony do zbioru nasion trawy.
WYDAJNOŚĆ BEZ KOMPROMISÓW NA PAGÓRKACH I ZBOCZACH
Dzięki zastosowanym systemom kompensacji nierówności i nachyleń terenu nie trzeba zwalniać na zboczach i wzniesieniach, nawet w przypadku wysokowydajnych upraw.
KOMPENSACJA NA ZBOCZACH
Na pagórkowatym terenie konfiguracja właściwych ustawień kosza sitowego może być trudna ze względu na ciągłą jazdę w górę lub w dół. W takiej sytuacji doskonale sprawdza się układ Active Terrain Adjustment™, który samoczynnie dostosowuje wszystkie istotne ustawienia kosza sitowego (prędkość wentylatora oraz szczelinę na sitach). Oprogramowanie korzysta też z jedynej w branży matrycy upraw i na jej podstawie dokonuje regulacji odpowiednich do aktualnie zbieranej uprawy. Na przykład rzepak jest szczególnie wrażliwy na zmiany prędkości wentylatora, dlatego system dostosowuje najpierw ustawienia sit, a dopiero potem prędkość wentylatora.
Układ Active Terrain Adjustment™ zapewnia niezmiennie niskie straty ziarna na zboczach, a także zmniejsza ilość zanieczyszczeń, dostarczając czystsze ziarno do zbiornika. Unika się dzięki temu potrąceń z tytułu niskiej jakości ziarna przy sprzedaży.
JAZDA POD GÓRĘ
W trakcie jazdy pod górę sita są otwarte, a prędkość wentylatora jest redukowana, aby zapobiec wydostawaniu się ziarna z tyłu kombajnu. Zwiększa to wydajność układu czyszczącego nawet o 50 procent na zboczach o nachyleniu do 16 stopni.
JAZDA W DÓŁ
Podczas jazdy w dół następuje zamknięcie szczeliny sit oraz zwiększenie prędkości wentylatora w celu powstrzymania przesuwania się ziarna do przodu maszyny. Zmniejsza to objętość niedomłotów nawet o 50%, co podnosi czystość próbek ziarna pobieranych ze zbiornika.
KOMPENSACJA NACHYLENIA ZBOCZY
NACHYLENIE DO 7%
Kosz sitowy ma sześć płyt rozdzielających w przedniej części układu czyszczącego i podsiewacza. Zapewnia to równomierne rozprowadzenie materiału na całej szerokości kosza sitowego i skutecznie zapobiega ześlizgiwaniu się materiału w dół czy zsuwaniu na jedną stronę.
Główna zaleta wydłużonej konstrukcji kosza sitowego w porównaniu z innymi rozwiązaniami ujawnia się po dotarciu materiału do kosza sitowego – ziarno ma większe możliwości przejścia przez sita bez jednostronnego przeciążania układu czyszczącego.
PAKIET DO PRACY NA ZBOCZACH O NACHYLENIU DO 14%
Pakiet do pracy na zboczach zawiera przegrody układu czyszczącego i mieszadła ziarna. Zapobiegają one gromadzeniu się ziarna po jednej stronie i pomagają rozłożyć je na całej szerokości układu. Mieszadła aktywnie przemieszczają ziarno w górę przy każdym cyklu pracy, natomiast rozdzielacze zapobiegają przemieszczaniu się ziarna w dół na zboczach. Duża powierzchnia czyszczenia wynosząca 7 m² zapewnia doskonałe wyniki podczas zbioru na zboczach o nachyleniu do 14% bez kompromisów i strat ziarna. To niezawodne rozwiązanie nie zawiera ruchomych części, więc nie wymaga konserwacji i nie ulega zużyciu.
OPERATOR KOMBAJNU KIERUJE CIĄGNIKIEM
Operator kombajnu może teraz sterować położeniem ciągnika względem kombajnu. Zmiana kierunku lub prędkości jazdy kombajnu powoduje odpowiednią zmianę kierunku lub prędkości jazdy ciągnika – obie maszyny są ze sobą idealnie zsynchronizowane.
OPERATOR ZWALNIA KONTROLĘ NAD CIĄGNIKIEM Z WOZEM PRZEŁADOWCZYM
Po zapełnieniu przyczepy operator ciągnika może w każdej chwili przejąć kontrolę nad ciągnikiem przez przekręcenie kierownicy. Operator kombajnu także ma możliwość przerwania synchronizacji z poziomu wyświetlacza kombajnu.
DUŻA PRĘDKOŚĆ ROZŁADUNKU ZIARNA
LOGISTYKA ZBIORÓW
OPERACYJNEJ
Połączenie ogromnego zbiornika ziarna o pojemności 16 200 l oraz prędkości rozładunku na poziomie 186 l/s pozwala skupić się na zbiorze plonów. Wystarczy tylko 100 sekund, aby rozładować 13 ton zboża.
ROZŁADUNEK BEZ ZWALNIANIA
System zarządzania pracą silnika zapewnia dodatkową moc do 40 kW (54 KM) podczas rozładunku, dzięki czemu nie ma potrzeby spowalniania zbioru.
16,200 l ZBIORNIK ZIARNA
186 l/s ROZ ŁADUNEK
54 KM DODATKOWA MOC PRZY ROZŁADUNKU
DOSKONAŁA WIDOCZNOŚĆ
Ślimak wyładowczy odchyla się pod kątem 106° stopni, zapewniając bardzo dobrą widoczność przy rozładunku. Proces wyładunku ziarna można także obserwować na wyświetlaczu 4. generacji, na którym widać obraz z opcjonalnej kamery bezprzewodowej na ślimaku.