Artykuły i historie

Logs in the forest
winterforest

Fakty z debaty o lasach – kto jest zainteresowany?

Emocje, dramatyzm i pesymizm – wątpliwe atrakcje debaty o gospodarce leśnej, gdy spieszysz się i próbujesz iść na skróty. Odpowiedzialnym krokiem jest przyjrzenie się faktom i zakwestionowanie głęboko zakorzenionych postaw.

Aki Pyykkö

Nowa maszyna leśna to kwestia pasji i determinacji

Komercjalizacja nowej serii maszyn leśnych to wieloetapowy proces, trwający w najlepszym przypadku kilka lat.

TimberMatic Maps

Zaawansowane warstwy map otwierają nowe możliwości

Zaprezentowane fińskim klientom jesienią 2022 roku, zaawansowane warstwy map wniosły mnóstwo funkcji dla wykonawców i operatorów: powiadomienia o wykorzystaniu lasu, mapy terenu z widokiem skośnym, usuwanie po trzebieży, długości drzew czy mapy zdatności na miejsce składowania.  

IHC

IHC usprawnia zrąb i polepsza jakość okrzesywania

Nowe sterowanie inteligentne głowicą harwesterową (IHC) usprawnia zrąb i polepsza jakość okrzesywania. Sterowanie siłą noży okrzesujących utrzymuje właściwy ścisk głowicy harwesterowej i znakomitą dokładność pomiaru w każdych okolicznościach.

Mechanized Seedling Planter

Sadzenie z myślą o lepszej przyszłości

Zmechanizowana sadzarka jest pomyślana tak, żeby dostosowywała się do różnych gatunków i można było jej używać na różnych rynkach leśnych na całym świecie.

Jori Uusitalo

Wyrąb precyzyjny to przyszłość zrywki.

Jori Uusitalo, profesor leśnictwa na Uniwersytecie Helsińskim, Finlandia, skonstruował we współpracy ze swoim zespołem badawczym nowy, wielokierunkowy model wyrębu, nazwany przez niego wyrębem precyzyjnym.

Gałęzie drzew i rysunki samochodów

Emisja dwutlenku węgla niższa o 60 000 ton

Harwestery kołowe serii G zużywają średnio o 16% mniej paliwa na wyprodukowany metr sześcienny niż serii E. Oznacza to o 60 000 ton niższą emisję dwutlenku węgla tylko w samym roku 2021. Skutek ten jest równoznaczny z zastąpieniem ponad 35 000 samochodów z silnikami spalinowymi samochodami elektrycznymi.

1910G w sztolni

W drodze po złoto

Forwarder John Deere 1910G to bestia w lesie, ale jak nazwać ten model w kopalni złota? Wydaje się, że forwarder 1910G jest również prawdziwym potworem w sztolni. Wskazywałyby na to doświadczenia z Laponii.

1510G wyposażonego w żuraw Palfinger

Sięgając gwiazd

Brygady firmy Landsnet, która wsiada do dużego pojazdu 4x4 i udaje się na serwis linii wysokiego napięcia w górach na wschód od Rejkiawiku. Dzisiejsze zadanie to wymiana izolacji na wysokości 25 metrów.